Novak Djokovic l-a invins pe numarul unu mondial in tenisul masculin profesionist in finala turneului Indoor de la Basel, scor 6-4, 4-6, 6-2, intrerupand seria de trei victorii consecutive a elvetianului Roger Federer la turneul sau de casa. Revenit dupa o accidentare ce l-a tinut sase saptamani departe de terenul de tenis, Andy Murray si-a adjudecat, duminica, cel de-al 14-lea titlu din cariera, invingandu-l in finala de la Valencia Open pe rusul Mikhail Youzhny, scor 6-3, 6-2.

De trei ori consecutiv campion la Basel, in 2006, 2007 si 2008, Federer a cedat cu greu in primul set, dupa un game 10 extrem de disputat. Elvetianul a salvat sase mingi de set, iar Djokovic la randul sau a reusit de cinci ori sa-l impiedice pe Federer sa faca break. Intensul game a fost adjudecat pana la urma de sarb, numarul trei mondial luand si setul din a saptea incercare. Federer a intors scorul in favoarea sa in setul secund, dar doua break-uri consecutive ale lui Djokovic in debutul setului decisiv au pecetluit soarta partidei, dandu-i ocazia sarbului de a castiga al patrulea sau titlu din acest sezon, dupa cele obtinute la Dubai, Belgrad si Beijing.

"De departe acesta a fost cel mai bun meci al meu. A venit la momentul potrivit", a declarat Nole, dupa ce a obtinut a treia victorie din acest an in fata lui Federer. Reintors pe teren dupa o pauza de sase saptamani, Federer a inregistrat a treia infrangere intr-o finala din acest an: "Fara indoiala e dezamagitor sa pierzi o finala la tine acasa. Cred ca am ratat destule sanse, dar nu caut scuze. Djokovic a jucat dur si bine exact atunci cand trebuia si faptul ca a salvat multe mingi de break a fost decisiv", a declarat numarul unu mondial, potrivit BBC.

Andy Murray a obtinut al saselea titlu din 2009 in fata rusului Mikhail Youzhny la Valencia Open, cu 6-3, 6-2. "A fost o saptamana foarte buna pentru mine. Sunt rare momentele in care cineva castiga un turneu dupa o pauza lunga. Sunt fericit ca m-am recuperat si joc din ce in ce mai bine". Britanicul si-a revenit in urma accidentarii la incheietura mainii stangi si a inceput cum nu se poate mai bine pregatirea pentru Turneul Campionilor, ce va incepe in 22 noiembrie, la Londra.