Victor Hanescu a inregistrat, marti, un nou esec inca din primul tur. Numarul 31 ATP, Hanescu a fost invins in cadrul turneului de tenis de la Moscova, Kremlin Cup, intr-o partida de doua ore si un sfert, scor 7-5, 5-7, 4-6, de americanul Wayne Odesnik, numarul 91 ATP. Acesta este al cincilea esec consecutiv al romanului, fiind invins in primul tur si la ultimele patru turnee la care a participat.

Dupa eliminarea din primele tururi la US Open, BCR Open, China Open, Shanghai Masters 1000, a venit randul ca Hanescu sa paraseasca din prima runda si turneul de la Moscova. Romanul s-a impus in primul set cu 7-5, dar americanul a intors scorul in partea secunda. In setul decisiv, Odesnik s-a impus cu 6-4 si s-a calificat in turul doi, unde va juca alaturi de Mikhail Kukushkin (Kazakhstan).

In competitia feminina, Sorana Cirstea si Monica Niculescu se intalnesc, marti, in primul tur, iar Raluca Olaru va juca impotriva rusoaicei Vera Zvonareva.

Statistica Wayne Odesnik (SUA) - Victor Hanescu (Romania) 5-7, 7-5, 6-4:

Asi: 7 - 4

Duble greseli: 1 - 2

Primul serviciu: 65% - 63%

Puncte castigate pe primul serviciu: 45/64 (70%) - 42/61 (69%)

Puncte pe serviciul al doilea: 13/34 (38%) - 14/36 (39%)

Mingi de break salvate: 2/7 (29%) - 5/11 (45%)

Puncte pe retur (1): 19/61 (31%) - 19/64 (30%)

Puncte pe retur (2): 22/36 (61%) - 21/34 (62%)

Mingi de break castigate: 6/11 (55%) - 5/7 (71%)