Romania a pierdut intalnirea cu Suedia contand pentru barajul de ramanere in Grupa Mondiala a Cupei Davis, dupa ce Victor Hanescu a fost invins categoric de Robin Soderling, numarul 11 ATP, in trei seturi (scor 7-5, 6-1, 6-0). Nordicii au acumulat cel de-al treilea punct (au 3-1 la general), suficient pentru ca Suedia sa ramana in elita competitiei. Tricolorii retrogradeaza in grupa a doua valorica dupa disputa pierduta la Helsinborg.

In cealalta partida a zilei, Andreas Vinciguerra a fost nevoit sa abandoneze din cauza unei accidentari atunci cand tabela arata 1-0 la seturi pentru nordic, scor 6-4, in meciul cu Marius Copil.

Robin Soderling - Victor Hanescu 7-5, 6-1, 6-0

Setul III

Soderling a continuat evoluatia entuziasmanta si in setul al treilea, unul in care Hanescu aproape nu a contat pe teren. Victor si-a pierdut constat serviciul, iar scorul a luat proportii in favoarea lui Robin. S-a terminat 6-0, iar Romania a parasit Grupa Mondiala a Cupei Davis.

Setul II

Echilibrul existent in primul set a disparut in setul doi, suedezul Soderling dominandu-l categoric la toate capitolele pe Victor Hanescu. Nordicul a servit extraordinar, a fost prezent pe tot terenul si l-a executat cu sange rece pe roman de cate ori a avut posibilitatea. Victor a reusit singurul game din setul doi la scorul de 5-0 in favoarea numarului 11 ATP.

Setul I

Suedezul Soderling a servit primul si a castigat game-ul cu numarul unu al disputei. Primul set al partidei a fost unul deosebit de echilibrat, fiecare castigand pe propriul serviciu pana la scorul de 6-5. In acest moment, Robin bifeaza primul break al partidei si castiga setul de debut cu scorul de 7-5.