Perechea Robin Soderling/ Robert Lindstedt a dispus in trei seturi de dublul roman Victor Hanescu/ Horia Tecau , scor 6-1, 7-6(7), 7-6(5), dupa doua ore si 27 de minute de joc. In urma acestui rezultat, Suedia conduce Romania cu 2-1 in barajul de mentinere in Grupa Mondiala a Cupei Davis dupa doua zile de intreceri.

Romanii au inceput foarte slab partida din Suedia, Tecau si Hanescu fiind depasiti clar in primul set cu 6-1, dupa ce gazdele au condus cu 5-0 la un moment dat.

Tricolorii isi revin in al doilea set , reusesc chiar un break, conduc cu 5-2, dar inconstanta lor in joc face ca nordicii sa revina si sa egaleze la cinci pe tabela. S-a ajuns in tie-break, acolo unde elevii lui Andrei Pavel au avut 3-1, dar au fost depasiti cu 9-7. A fost momentul in care ai nostri au fost cel mai aproape ca joc de adversarii de sambata.

Cu 2-0 la seturi, suedezii si-au permis si unele lovituri pentru spectatori, in setul trei mergandu-se cap la cap, fara break-uri, pana la tie-break. Soderling si Lindstadt castiga cu 7-5 tie-break-ul, setul si partida.

Dupa doua zile de intreceri Suedia conduce Romania cu 2-1, iar meciul de maine (de la ora 14.00) dintre Soderling si Hanescu este unul de totul sau nimic pentru noi.

Soderling/ Lindstedt - Hanescu/ Tecau 6-1, 7-6 (7), 7-6(5)