Drumul lui Victor Hanescu la Mastersul de la Montreal s-a oprit in optimi, in fata uriasului argentinian, Juan Martin Del Potro. Romanul a dominat prima parte a partidei, dar s-a inclinat in fata adversarului cu scorul de 6-3, 3-6, 4-6. Pentru participarea in optimile de la Montreal, Hanescu va primi 90 de puncte ATP si 31.000 de dolari.

Victor Hanescu a castigat cu 6-3 primul set si a condus cu 3-2 in setul secund, dar Del Potro, cap de serie numarul 6, s-a dovedit prea puternic pentru roman. Argentinianul s-a impus in seturile 2 si 3 si si-a adjudecat locul in sferturi. Prin aceasta eliminare, Hanescu rateaza sansa de a se intalni cu tenismenul numarul 2 mondial, Rafael Nadal.

Rezultatele partidelor din optimi:

Roger Federer (Elvetia) - Stanislas Wawrinka (Elvetia) 6-3 7-6(5)

Jo-Wilfired Tsonga (Franta) - Gilles Simon (Franta) 6-3 6-3

Andy Murray (Marea Britanie) - Juan Carlos Ferrero (Spania) 6-1 6-3

Andy Roddick (SUA) - Fernando Verdasco (Spania) 7-6(2) 4-6 7-6(5)

Novak Djokovic (Serbia) - Mikhail Youzhny (Rusia) 6-3 6-4

Rafael Nadal (Spania) - Philipp Petzschner (Germania) 6-3 6-2

Juan Martin Del Potro (Argentina) - Victor Hanescu (Romania) 3-6 6-3 6-4

Nikolay Davydenko (Rusia) - Fernando Gonzalez (Chile) 7-6(2) 7-5

Sferturi de finala*:

Sferturile de finala ale turneului de la Montreal se vor disputa, pentru prima data de la aparitia clasamentului mondial, in 1973, intre primii opt jucatori din ATP, informeaza AFP.