Rafael Nadal, fostul lider din tenisul de camp masculin, s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Montreal dupa numai 36 de minute, conationalul David Ferrer abandonand in primul set (la scorul de 4-3), dupa ce Rafa reusise un break.

Ibericul a revenit pe teren dupa o pauza fortata, Nadal suferind de o tendinita la ambii genunchi.

''Trebuie sa fiu multumit, pentru ca jocul meu nu mergea prea bine. Fiecare noua disputa este importanta pentru mine, pentru ca ma simt mai bine. Mai am nevoie de cateva zile pentru a vedea daca genunchii mei rezista cu adevarat'', a declarat Nadal dupa partida cu Ferrer.

In urmatorul tur al competitiei de la Montreal, Rafa il va intalni pe germanul Philipp Petzschner.