Victor Hanescu a obtinut calificarea in finala turneului de la Stuttgart, romanul intrecandu-l in trei seturi, scor 6-3, 6-7(4), 6-2, pe italianului Fabio Fognini, dupa doua ore si 15 minute. Dupa evolutii bune la Roland Garros si Wimbledon, Hane joaca prima sa finala din 2009 in competitia germana dotata cu premii totale in valoare de 450.000 de euro.

Victor Hanescu a inceput ezitant partida, italianul realizand break-ul din chiar primul game al semifinalei. Romanul si-a revenit rapid si a bifat rebreak-ul. Loviturile lui Hane au fost tot mai precise, numarul 33 mondial castigand primul set fara mari emotii, scor 6-3.

In setul doi romanul a continuat sa se afle la conducerea partidei, Hanescu conducand pe rand cu 2-0, 3-1, 4-2 sau 5-4. Victor si-a facut singur viata grea, romanul ajungand la tie-break dupa mai multe momente de relaxare. Fabio castiga cu 7-4 si trimite disputa in setul decisiv.

Trezit din amorteala, Hanescu nu-i mai da prea multe sanse lui Fognini, Victor castigand setul decisiv cu scorul de 6-2.

Victor Hanescu bifeaza prima sa finala din 2009 dupa ce a avut evolutii laudabile atat la Roland Garros cat si la Wimbledon. Pentru performanta de la Stuttgart Hane va primi 37.700 de euro si 150 de puncte ATP.

Hanescu nu a mai jucat in ultimul act al unui turneu din vara anului 2008, atunci cand a bifat singura victorie din cariera la Gstaad.

In cea de-a doua semifinala, Jeremy Chardy (Franta) l-a invins pe favoritul gazdelor, germanul Nicolas Kiefer, cu scorul de 6-3, 7-5. Chardy il va intalni pe Victor in finala turneului de la Stuttgart.