Serena s-a calificat in a 5-a finala de la Wimbledon dupa un meci extraordinar impotriva Elenei Dementieva, scor 6-7 7-5 8-6. Semifinala durat aproape trei ore, iar tenisul aratat de cele doua jucatoare au ridicat publicul in picioare in mai multe randuri. Victoria a fost de partea americancei, care s-a tinut mai bine pe final, insa putea fi la fel de bine a Elenei - rusoaica a ratat chiar o minge de meci la 5-4 in decisiv.

Meciul a avut un ritm ridicat de la prima la ultima minge, Dementieva a castigat primul set la tiebreak pe fondul unor greseli nefortate ale Serenei. In setul secund, rusoaica putea sa decida soarta calificarii in finala, insa a gresit copilareste de cate ori s-a aflat in preajma fileului. Serena a tinut pasul cu Elena si datorita unui serviciu colosal (a facut 5 game-uri numai din asi). In decisiv, la 5-4 pe serviciul americancei, a 4-a favorita a turneului a ratat o minge de meci, apoi jocul sau s-a inumuiat pentru ca, mai apoi, rusoaica sa cedeze pe propriul serviciu. Serena a avut emotii si cand a servit pentru victorie, dar serviciul i-a stat si de aceasta data foarte aproape.

Serena Williams - Elena Dementieva 6-7 7-5 8-6 (2h 49min)