Roger Federer s-a calificat, fara prea mari emotii, in turul patru de la Wimbledon dupa ce l-a invins pe germanul Philipp Kohlschreiber in patru seturi, scor 6-3, 6-2, 6-7(5), 6-1.

Federer a inceput in forta partida cu Kohlschreiber, numarul doi mondial ajungand in doar cateva minute la scorul de 4-0. Roger a impresionat printr-un joc exact, servicii puternice si bine plasate, precum si o incredere imensa in propriile forte. Elvetianul a castigat primul set cu 6-3 dupa numai 36 de minute.

Spectacolul marca Federer a continuat si in setul al doilea, fostul numar unu mondial impunand-se fara nicio emotie cu 6-2 (dupa numai o jumatate de ora).

Fed a mai scazut turatia in setul al treilea, iar acest lucru s-a vazut si pe tabela de scor. Cei doi jucatori au ajuns la tie-break, iar germanul (care a gresit mult mai putin) a avut castig de cauza cu 7-5 (in tie-break) la capatul a 55 de minute.

Elvetianul si-a demonstrat valoarea in setul al patrulea, unul castigat de-o maniera categorica cu 6-1.

Federer il va intalni in optimi pe Robin Soderling (in aceeasi faza a competitiei sudezul l-a eliminat pe Nadal la Roland Garros), cei doi bifand ultima intalnire in finala turneului parizian.

Roger Federer - Philipp Kohlschreiber 6-3, 6-2, 6-7(5), 6-1