Wimbledon Hanescu, calificare dramatica: 12-10 in setul decisiv cu Navarro!

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2009, 13:49 Sport | Tenis

Hanescu, in turul doi la Barcelona
Victor Hanescu s-a calificat in turul doi de la Wimbledon dupa o partida de infarct cu spaniolul Ivan Navarro (locul 68 mondial). Hane s-a impus cu 12-10 in setul decisiv, dupa ce ibericul a avut patru mingi de meci la 7-6 in favoarea sa. In turul secund va merge si Victor Crivoi, romanul depasindu-l in cinci seturi pe germanul Bjorn Phau.

Puncte castigatoare: 198-186

Favorit numarul 31, romanul a inceput bine partida si s-a impus repede (31 de minute) in primul set cu 6-3. Ibericul a echilibrat disputa (a castigat la cu 7-5 (5) - in 45 de minute) setul doi, dar romanul a revenit si si-a adjudecat setul trei cu 6-4 (in 37 de minute).

Navarro a avut in tie-break cel mai bun prieten, acesta trecand de Hane cu 7-6 (5) - in 49 de minute - in setul patru.

Dramatismul avea insa sa-si faca simtita prezenta in setul decisiv, atunci cand spaniolul a avut patru mingi de meci la 7-6 in favoarea sa, pe serviciul romanului. Hanescu a revenit incredibil si a dus meciul mai departe.

S-a mers cap la cap pana la 9-9, atunci cand romanul a reusit break-ul. Din pacate pentru Victor, Navarro realizeaza rebreak-ul imediat. Hanescu nu renunta si mai castiga inca o data pe serviciul ibericului, scorul devenind 11-10. Romanul incheie partida in game-ul urmator, Hanescu calificandu-se dramatic dupa 12-10 in setul decisiv.

In turul doi, Victor va da piept cu Nicolas Devilder (Franta), numarul 96 mondial.

Victor Crivoi - Bjorn Phau 4-6, 6-1, 7-6(3), 2-6, 6-3

Victor Crivoi s-a calificat in turul doi al turneului de la Wimbledon, acolo unde va da piept cu rusul Nikolay Davydenko, cel care l-a depasit pe Daniel Evans (6-2, 6-3, 6-3). Pentru acest succes, romanul va primi un cec in valoare de 17.750 de lire sterline.

• +10 (14 voturi)
    Curiozitate (Marţi, 23 iunie 2009, 13:58)

AntonH [utilizator]

sunt extrem de curios daca transmite postul de manele sportive, cu nume de internet, partida cu hanescu sau iar voi auzi ceva interviu telefonic cu jiji, borcea sau alte specimene.
  • +4 (6 voturi)
    raspuns curiozitate (Marţi, 23 iunie 2009, 14:07)

mm [anonim]

..din cate se pare acum nu mai e in prim plan jiji ci rivalii..dinamovistii...ca na fotbalul e sportul rege....si romanilor adora scandalurile si barfele....tenis frate ...macar sa-si respecte programul.
    tenis! (Marţi, 23 iunie 2009, 14:07)

andrei [anonim]

in opinia mea ambii jucatori romani sunt favorti in meciurile care au inceput.
  • +2 (4 voturi)
    Sport (Marţi, 23 iunie 2009, 14:28)

Laura [anonim]

Din pacate in Romania, sport inseamna doar fotbal....tenisul e lasat undeva pe ultimul loc.
  • -1 (5 voturi)
    tenis! (Marţi, 23 iunie 2009, 14:43)

Gata! Pe crivoi l-au cuprins emotiile , s-a pierdut :) e deja condus offf!
    • +3 (3 voturi)
      nu cred (Marţi, 23 iunie 2009, 14:48)

eu [anonim] i-a raspuns lui andrei

Nu cred ca are emotii, doar ca germanul e mai experimentat.. L-a invins si pe Agassi mai demult... Poate o sa-si revina Victoras
    hai ai nostri! (Marţi, 23 iunie 2009, 15:07)

Lupu [anonim]

crivoi a revenit senzational iar hanescu se indreapta spre un tie-break pe care sper sa il castige clar. hai cu dubla in turul doi! :-)

se joaca 3 1/2 din 4 1/3 seturi.
        abtine-te! (Marţi, 23 iunie 2009, 17:59)

outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Cocolores

Vii numai cu comantarii stupide inafara subiectului.
    • +4 (4 voturi)
      Evident (Marţi, 23 iunie 2009, 16:23)

lsm [anonim] i-a raspuns lui Victor

ca 3 din 5 altfel erau incheiate meciurile
    bravo Hanescu, bravo Crivoi (Marţi, 23 iunie 2009, 16:06)

George [anonim]

Bravo baieti, hai ca se poate
    se poate (Marţi, 23 iunie 2009, 16:11)

cine stie cu cine o sa joace baietii nostri in turul 2?
      raspuns (Marţi, 23 iunie 2009, 16:20)

Cocolores [anonim] i-a raspuns lui andrei

baietii nostri vor juca in turul doi unul cu altul o partida de table.
      se poate (Marţi, 23 iunie 2009, 16:20)

Laur [anonim] i-a raspuns lui andrei

@andrei (Marţi, 23 iunie 2009, 16:21)

andy [anonim] i-a raspuns lui andrei

Crivoi daca va castiga va juca impotriva lui Davydenko, iar Hanescu ar intalni in turul 2 pe castigatorul din meciul Nicolas Devilder vs.Nicolas Lapentti

mc [anonim]

daca nu castiga hanescu am puso ,,,,hai hanesculeeee :)
    bravo! (Marţi, 23 iunie 2009, 17:55)

outside_the_wall [utilizator]

Bravo, Crivoi! Hanescu putea deja sa cistige. Acum ne da emotii dupa ce a salvat trei mingi de meci. Huh! Sper ca se va descurca. Ma bucur sa vad tot mai multe comentarii la articolele despre tenis.
    In sfarsit Break! (Marţi, 23 iunie 2009, 18:15)

gigi marga [anonim]

In sfarsit, Hanescu a reusit break, si 10-9 pentru el.
    Acum sa speram ca are puterea sa-si adjudece serviciul si o victorie muncita!
    Si sa mai speram ca la urmatorul meci nu o sa existe motivul "obosit din cauza meciului anterior"...
    Pana sa trimit... e deja 0-40... :(((
    Se pare ca se vazuse deja castigator (Marţi, 23 iunie 2009, 18:16)

... si a facut trade la breaks... 10-10
    pacat...
      finally (Marţi, 23 iunie 2009, 18:29)

stefan [anonim] i-a raspuns lui gigi marga

a reusit. sper sa aiba un preparator fizic bun, altfel va avea probleme la turul urmator
        pe de alta parte... (Marţi, 23 iunie 2009, 18:35)

alex [anonim] i-a raspuns lui stefan

Psihologic iesi intarit dintr-un meci ca asta...
    Bravo Hanescu (Marţi, 23 iunie 2009, 18:26)

cristik [anonim]

Si nu ne mai da asa emotii, bate si tu ca tot omul in maxim 7 game-uri :)
    bravo pur si simplu (Marţi, 23 iunie 2009, 18:27)

alex [anonim]

un bravo lui hanescu, bafta pe mai departe! cum se face ca mai mereu cistiga la tie break? oricum pacat ca tv-urile fotbal din abundenta iar de tenis sau inot nu afli decit din ziare
      bravo! (Marţi, 23 iunie 2009, 19:16)

outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui alex

Ma bucur ca a rezistat fizic la un asa efort colosal. Felicitari, Hane, si succes mai departe!
  • 0 (2 voturi)
    Andrei Pavel (Marţi, 23 iunie 2009, 18:30)

Pavel [anonim]

De ce il ignorati?
    tense match ... (Marţi, 23 iunie 2009, 18:39)

aim [anonim]

bravo hane!
    forma buna si sansa pentru round-urile urmatoare!
    sa vedem si pe pavel si maine fetele!
    Corect - Andrei Pavel? (Marţi, 23 iunie 2009, 19:01)

victor [anonim]

cum zicea cineva mai sus... de el de ce nu ziceti nimic? nici live text, nimic... break in setul 4, posibil sa ajunga si el in set decisiv... Pavel - Alves: 3-6; 6-2; 1-6; 3-1 si serviciul...
      pavel (Marţi, 23 iunie 2009, 19:38)

alex [anonim] i-a raspuns lui victor

Pavel vrea performanta la dublu.
    Set decisiv Pavel (Marţi, 23 iunie 2009, 19:13)

Vad ca dureaza ceva validarea comentariilor... timp in care scorul evolueaza... au intrat in set decisiv si ei, cu Pavel servind primul... GO!