Sorana Cirstea a invins-o pe Edina Gallovits, scor 7-5 6-1, si s-a calificat in turul doi la Wimbledon dupa o partida pe care a inceput-o foarte slab. A 28-a favorita a turneului a revenit de la 4-0 in primul set, apoi a inchis meciul repede pentru ca Edina nu a mai pus probleme in setul secund. Meciul a durat o ora si 16 minute.

Total puncte castigate: 48/61

Edina a inceput cum nu se putea mai bine meciul, reusind sa faca rapid 4-0. Jocul Soranei a fost presarat de greseli nefortate, care i-au permis adversarei sa-si faca jocul. La 4-0, Sorana si-a revenit, Edina a inceput sa greseasca mai mult si favorita 28 a turneului a egalat. De la 4-4, meciul a devenit echilibrat pana la 5-6 pentru Sorana cand Gallovits si-a pierdut calmul si a pierdut setul pe propriul serviciu. In setul secund, Sorana si-a revenit complet si nu i-a permis numarului 96 WTA sa faca decat un game.