Justine Henin a zis: "Va fi succesoarea mea!" si rusoaica incepe sa confirme! Svetlana Kuznetsova a castigat cel de-al doilea titlu de Grand Slam din cariera sa. Rusoaica a invins-o in finala de la Roland Garros pe compatrioata sa, Dinara Safina. Liderul mondial a aratat un joc lipsit de imaginatie, nu s-a concentrat destul si a ratat sansa de a obtine primul sau titlu de Grand Slam. Noua regina de la Roland Garros, Kuznetsova va urca, datorita acestei victorii, doua locuri in clasamentul mondial, pana pe 5.

Dinara Safina a inceput finala in forta si a terminat-o in lacrimi. Liderul mondial a reusit un break in debutul partidei, dar prietena sa, Kuznetsova raspunde cu aceeasi moneda. Cele doua jucatoare merg cap la cap pana la 3-4, cand Safina isi pierde concentrarea. Salveaza doua mingi de break, dar Kuznetsova se impune si serveste pentru meci. Numarul unu mondial gaseste puterea sa revina, face un break la 0, dar nu poate evita un nou break al adversarei. Kuznetsova se impune cu 6-4 in primul set.

Safina e pusa in situatii dificile de adversara ei si iese din joc la 2-2. Kuznetsova ataca, profita de lipsa de solutii a Dinarei Safina si castiga lejer setul secund: 6-2.

Safina a ajuns la sase finale din noua turnee la care a participat in 2009, castigand doua dintre acestea. Favorita in finala de la Paris, rusoaica rateaza sansa de a demonstra celor care o contesta ca isi merita locul in clasamentul mondial.