Sferturile de finala programate marti la Roland Garros:

Dinara Safina (nr. 1 WTA) - Victoria Azarenka (nr 9 WTA) 1-6 6-4 6-2

Andy Murray (nr 3 ATP) - Fernando Gonzalez (nr 12 ATP) 3-6, 6-3, 0-6, 4-6

Robin Soderling (nr. 23 ATP) - Nikolai Davydenko (nr. 10 ATP) 6-1 6-3 6-1

Dominika Cibulkova (nr. 19 WTA) - Maria Sharapova 6-0, 6-2

Elena Bogdan, a fost eliminata in turul 3 al turneului de juniori de la Roland Garros. Romanca de 17 ani a cedat in doua seturi, 7-5 6-0, de croata Silvia Njiric.

Robin Soderling isi continua marsul la Roland Garros! Dupa ce l-a trimis acasa pe campioanul ultimelor patru editii, Rafael Nadal, suedezul l-a dominat pe rusul Davydenko, scor 6-1 6-3 6-1, si s-a calificat pentru prima oara in cariera in semifinalele unui turneu de Grand Slam.

Cel mai rapida serviciu: 220 KMH / 216 KMH

Dinara Safina a trait periculos in partida cu ambitioasa Victoria Azarenka, lidera mondiala reusind sa transeze calificarea in semifinale abia in setul trei. Jucatoarea din Belarus a castigat rapid primul set (6-1 in 23 de minute) si a fost aproape sa produca surpriza pe tabloul feminin in setul secund cand a revenit de la 4-1 pentru Safina si a egalat. Safina nu a renuntat, a facut break, apoi a luat setul. In decisiv, rusoaica a preluat initiativa destul de devreme si a incheiat meciul cu 6-2.

Cel mai rapida serviciu: 173 KMH / 162 KMH

Maria Sharapova a reusit sa ajunga doar pana in sferturile de finala la Roland Garros - primul turneu important la care a participat rusoaica dupa operatia la umar. Sharapova a castigat doar doua game-uri in partida contra slovacei Dominika Cibulkova, scor 6-0 6-2.