Rafael Nadal s-a calificat in turul trei al turneului Masters de la Madrid dupa ce l-a invins pe austriacul Jurgen Melzer, locul 27 ATP, cu scorul de 6-3, 6-1, dupa numai o ora de joc.

Melzer a inceput curajos partida, iar in primele game-uri l-a dominat pe numarul unu mondial din tenisul de camp masculin. La scorul de 3-3, Rafa reuseste break-ul, iar echilibrul primului set s-a rupt. Ibericul a castigat pe propriul serviciu, iar al doilea break a stabilit invingatorul primului set. Nadal a castigat cu 6-3 dupa numai 33 de minute de joc.

Setul doi a inceput cu un Nadal la fel de hotarat, spaniolul castigand fara mari emotii primul game. Liderul circuitului masculin a devenit din ce in ce mai agresiv, iar Melzer nu a mai putut sa tina pasul. Rafa a facut doua break-uri, iar scorul a luat proportii, 5-1.

Spaniolul castiga cu 6-1 setul doi si il invinge pe austriac intr-o ora de joc.

Nadal si Melzer s-au mai intalnit o singura data, la Jocurile Olimpice de la Beijing, atunci cand spaniolul a castigat cu un clar 6-0, 6-4.