Victor Hanescu nu i-a facut fata americanului James Blake, acelasi jucator pe care Crivoi l-a trimis acasa in primul tur la Roma. Cel mai bine clasat roman din circuitul ATP a cedat in doua seturi, 6-2 6-4, la primul meci la Madrid Masters.

Blake a preluat controlul partidei inca din game-ul al treilea cand a facut 2-1 pe serviciul romanului. Hanescu a mai reusit sa castige un game in primul set. In setul secund, la scorul de 4-1, Hanescu a mai avut o tresarire de orgoliu si a facut break (4-2), apoi s-a apropiat la 4-3 insa mai avea inca un break de recuperat. Blake si-a pastrat avantajul si a castigat si setul secund, razbunandu-se pe Hanescu pentru umilinta pe care i-a provocat-o Victor Crivoi cu doua saptamani in urma.