Victor Crivoi face un turneu de zile mari la Roma Masters! Venit din calificari, Crivoi (nr. 112 ATP) l-a eliminat pe americanul James Blake (nr 16 ATP) in doua seturi 7-5 6-3, in primul tur.

Victor Crivoi, fericit pentru victoria in fata lui James Blake: "A fost un meci foarte greu, desi scorul poate ca nu arata acest lucru. A fost foarte dificil, jucam impotriva unui jucator din primii 20 din lume, iar emotiile erau foarte mari. De asemenea, in joc erau pusi foarte multi bani si multe puncte in clasamentul ATP. Nici nu mai vreau sa vorbesc despre conditiile foarte grele de pe teren, pentru ca a batut vantul foarte tare. Ma bucur foarte mult pentru acest succes si ma bucur ca am reusit sa ma concentrez foarte mult si pana la urma am invins. Mi-a fost foarte greu, mai ales in ultimul game, cand serveam pentru meci, insa mi-am propus sa servesc bine si am reusit".

"Nu stiu sigur daca voi intra in prima suta a clasamentului mondial, pentru ca mai este de jucat. Pentru acest an mi-am propus sa ajung in primii 50 de jucatori din lume si mai am pana voi ajunge acolo. Trebuie sa evoluez cat mai bine la fiecare turneu si sa cresc de la meci la meci".

Crivoi si-a dominat adversarul la toate capitolele pe zgura italiana. Romanul a servit mai bine decat fostul numar 4 mondial, avand un procentaj de 63% pe primul serviciu fata de doar 48% in dreprul americanului. Calificat in premiera la Roma, Crivoi a condus cu 5-0 in primul set, Blake a revenit spectaculos la 5-5, doar pentru a ceda la final cu 7-5. In setul secund, Blake a condus cu 2-0, apoi Crivoi a egalat, iar pe serviciul americanului si-a castigat doua mingi de break: a ratat-o pe prima, dar a fructificat-o pe cea de-a doua distantandu-se la 4-2. Romanul a servit pentru castigarea meciului la 5-3 si l-a trimis acasa pe favoritul numarul 14 al turneului.