Nikolay Davydenko s-a calificat, vineri, in semifinalele turneului de la Barcelona, dupa ce l-a invins pe Radek Stepanek, in trei seturi, scor 6-7(4), 6-2, 6-2. Adversarul sau din urmatoarea runda a turneului va fi Rafael Nadal. Spaniolul, numarul unu mondial, a trecut extrem de usor de partenerul sau din sferturi: Nalbandian s-a retras din cauza unei accidentari la coapsa.

Nadal va avea un test greu de trecut daca vrea sa dispute cea de-a cincea sa finala din acest sezon. Davydenko a trecut de Stepanek si e gata sa-l elimine si pe Nadal. Rusul nu a avut prea multe batai de cap cu adversarul sau ceh. Davydenko a pierdut primul set la tie-break 6-7(4-7), dar a recuperat imediat, castigand urmatoarele seturi cu un scor identic: 6-2.

Nalbandian a acuzat dureri la coapsa si s-a retras inaintea meciului din sferturi cu Nadal. Doctorul turneului a declarat ca argentinianul nu e apt pentru intensitatea unui meci din sferturi. "Nu e niciodata un lucru placut sa te califici in asemenea maniera, dar trebuie sa vedem partea pozitiva a acestui lucru: sunt printre ultimii patru concurenti", a declarat Nadal.

In cealalta semifinala se vor lupta David Ferrer si invingatorul din partida Fernando Gonzalez - Fernando Verdasco. Ferrer l-a invins in sferturi pe Tommy Robredo, scor 6-3, 6-4.