Rafael Nadal castiga al treilea sau titlu din acest sezon. Numarul unu mondial l-a invins, duminica, in finala de la Monte Carlo pe sarbul Novak Djokovic, dupa un meci trait la intensitate maxima de ambii tenismeni. O partida de trei seturi, in care cel cu nervii mai tari si executiile sigure a castigat.

Break - break: inceput promitator la Monte Carlo, in finala dintre Rafael Nadal si Novak Djokovic. Spaniolul castiga primul game al meciului pe serviciul adversarului, dar sarbul riposteaza imediat si egaleaza situatia: 1-1. Rafa pune presiune pe Nole, dar acesta din urma nu cedeaza, isi castiga serviciul si reuseste un nou break. Djokovic preia conducerea (3-1), dar nu pentru mult timp. Sarbul acuza dureri la spate, dar nu cedeaza. Nadal ataca decisiv, se apara incredibil si ia primul set dupa ce castiga patru game-uri consecutive.

Dar odata cu debutul setului secund, Djokovic isi intra din nou in forma. Break din prima, il forteaza pe adversar sa greseasca si preia conducerea: 3-1. Din nou break si sarbul nu-i da nicio alternativa lui Nadal. Djokovic isi pastreaza calmul si reechilibreaza situatia la general. 6 la 2 in setul secund, iar meciul se prelungeste pana in setul decisiv.

Setul al treilea incepe incrancenat cu un game disputat timp de 13 minute. Djokovic e mai energic decat Nadal si conduce cu 30-0 pe serviciul adversarului. Dar spaniolul demonstreaza ca nu degeaba se afla in fruntea clasamentului mondial ATP si il exaspereaza pe Nadal in momentul in care salveaza trei mingi de break. Spaniolul isi castiga serviciul pana la urma si face si un break. Sarbul ramane in joc si reuseste un break (2-1), dar Nadal ii raspunde cu aceeasi moneda. Cu o forma fizica mult sub cea a lui Nadal, Nole cedeaza setul cu 1-6.

Rafael Nadal - Novak Djokovic 6-3 2-6 6-1