Mastersul de la Miami a intrat pe ultima suta de metri, iar meciurile incep sa devina tot mai interesante, mai ales pe tabloul feminin. In lupta pentru titlu au ramas numai jucatori din top 10: Nadal, Federer, Djokovic si Murray au invins in minimum de seturi, in optimi.

Liderul mondial a avut mult de munca in fata elevetianului Wawrinka, care s-a tinut tare in fata lui Nadal, dar numai pana la tiebreak, scor 7-6 7-6. "Mi-am imbunatatit stilul de joc pe parcursul meciului", a spus Nadal la finalul meciului. "Am fost foarte concentrat si am jucat doua tiebreak-uri bune. Sunt foarte fericit acum. Bineinteles, pot juca mai bine. Nu poti juca mereu la 100%, dar acum sunt multumit". Rafa Nadal va juca in sferturi impotriva lui Del Potro. Cei doi s-au mai intalnit la Indian Wells, acum doua saptamani, si Nadal l-a spulberat pe argentinian, scor 6-2 6-4.

Cel mai interesant meci al sferturilor este de departe intalnirea dintre Roger Federer si Andy Roddick. Elvetianul l-a invins pe Roddick de 16 ori in 18 partide jucate fata in fata, insa americanul a reusit una dintre cele doua victorii in fata lui Federer anul trecut, tot in sferturile de la Miami. "Imi place sa joc impotriva lui Andy", a spus Federer. "Si-a schimbat cate ceva la jocul sau, asa ca o sa fie un meci bun, sunt convins".

Rezultate ATP - Turul patru

[1] R Nadal - [16] S Wawrinka 76(2) 76(4)