Prezenta pentru a 12-a oara pe tabloul principal de la Open GDF Suez, Nathalie Dechy a dispus pentru prima data in cariera sa de romanca Sorana Cirstea, in trei seturi, scor 6-2, 1-6, 6-2.

Desi frantuzoaica a inceput foarte bine partida, Cirstea a reusit un break si a preluat conducerea (2-1). Dar Dechy a profitat de greselile romancei si a castigat primul set in 25 de minute, scor 6-2.

Cirstea, numarul 38 in ierarhia WTA, a preluat conducerea celei de-a doua manse. Mai determinata, romanca a egalat la seturi. Prezenta la acest turneu datorita unui wild card primit din partea organizatorilor, jucatoarea de tenis frantuzoaica numarul 58 in lume a reusit sa castige si cel de-al treilea set.

"Sunt cativa ani diferenta intre noi. Ea e o fetita, iar eu sunt mai experimentata. Am avut dificultati in a-mi gasi ritmul. In ciuda acestor lucruri, am facut un set bun. Adversara mea si-a incercat sansa si a castigat setul al doilea. Dupa cum s-a vazut, nu m-am regasit in meci. Dar am reusit sa ma enervez in sensul bun al cuvantului in cel de-al treilea set", a declarat Dechy pentru site-ul oficial al competitiei.

Dupa o ora si 37 minute de joc, Cirstea a ratat calificarea in turul al doilea. Pentru participarea la acest turneu, romanca a primit un cec în valoare de 2.650 de dolari si un singur punct WTA.