Victor Hanescu a ratat calificarea in optimile turneului de tenis de la Zagreb, dotat cu premii in valoare de 450.000 de euro. Romanul a fost invins in trei seturi de germanul numarul 79 in clasamentul ATP, Mischa Zverev, scor 4-6, 7-5, 6-7.

Tenismenul roman a obtinut 17 mingi de break, dar adversarul sau a reusit sa salveze 14. Zverev a reusit sapte asi, si, in ultimul set, a revenit de la 4-2 si a dus meciul in tie-break, iesind invingator.

Zverev a avut un inceput bun de sezon. El a facut pereche cu spaniolul Fernando Verdasco in competitia de dublu de la Brisbane din ianuarie, insa au fost invinsi in finala de perechea Tsonga-Gicquel (4-6, 3-6).

Hanescu rateaza, astfel, intalnirea in optimi cu cehul Jan Henrych, pe care l-a eliminat in primul tur la Australian Open, dupa un meci de 252 de minute, scor 3-6, 3-6, 7-6, 7-6, 8-6.