Perechea Venus si Serena Williams a castigat finala de dublu de la Australian Open. Surorile s-au impus in doua seturi (6-3, 6-3) in fata lui Al Sugiyama si Daniela Hantuchova. Cele doua au castigat pentru a opta oara un Grand Slam, dupa ce s-au mai impus la Australian Open (2000, 2003), French Open (1999), US Open (1999) si Wimbledon (2000, 2002, 2008).

Partida de astazi a durat 76 de minute si s-a disputat pe Rod Laver Arena. Organizatorii competitiei au hotarat sa traga acoperisul retractabil intrucat, pentru Australia, aceasta a fost cea mai calda saptamana din ultima suta de ani, iar afara se inregistrau temperaturi de peste 40 de grade.

Surorile s-au felicitat la finalul intalnirii. "Ii multumesc Serenei, e cel mai bun partener de dublu". "Nu as vrea sa joc cu altcineva, este minunata", a spus si Venus. Soarta meciului a fost neclara doar in primele zece minute. Al Sugiyama si Daniela Natuchova au castigat primele doua game-uri in primul set, conduceau cu 2-0 insa, cu mult calm, Serena si Venus Williams au restabilit egalitatea si nu s-au mai oprit pana la final.