Nu prea sunt de facut multe comentarii... 12 asi, nicio dubla greseala, 28 de puncte castigate, 9 greseli nefortate, 21 de puncte castigate la fileu din 25. Cam aceasta a fost statistica lui Roger Federer in meciul castigat in sferturile de la Australian Open, in fata lui Del Potro, cu scorul de 6-3, 6-0, 6-0.

Meciul a fost echilibrat doar in primele 15 minute. Era 2-1 cand Del Potro servea, insa Federer reusea primul break al partidei. De-aici incolo, Federer parca a jucat de unul singur. Se spunea despre el ca lovitura de stanga este punctul sau slab. Gresit. Cel putin, nu in acest meci. Serviciul a fost aproape perfect, lovitura de dreapta a fost principala sa arma, a venit de multe randuri la fileu, a reusit acele demi-voleuri inventate de Pete Sampras, a jucat in cross si l-a alergat pe Del Potro pe tot terenul. Argentinianul era nevinovat, batea indelung mingea inainte sa serveasca, doar-doar i-o veni o idee care sa dea peste cap tactica lui Federer. Nu, elvetianul a fost devastator, avand o prestatie total schimbata fata de cea din meciul cu Tomas Berdych, cand s-a chinuit ca sa obtina o victorie cu 3-2. In semifinale, Federer va juca impotriva lui Andy Roddick, iar Del Potro probabil ca isi doreste sa nu il mai intalneasca niciodata in cariera pe elvetian.

Mai citeste:

Australian Open, Program, Rezultate / Roddick - Djokovic si Del Potro - Federer, partidele zilei

DESFASURAREA PARTIDEI

6-0: Federer mai face doi asi si castiga lejer partida. In semifinale, il va intalni pe Andy Roddick!

5-0: Federer va servi pentru castigarea meciului, unul dominat de la un capat la altul de Federer. Argentinuanul a cedat demult, cosmarul este aproape de final.

4-0: Game castigat la zero de Federer, este al 11-lea game consecutiv castigat de elvetian. De aceasta data nu a mai reusit vreun as si a avut pana acum 39 de lovituri castigatoare in acest meci

3-0: Wake up Del, i se striga din tribuna. Partida deja e castigata, pentru argentinian continua agonia, Federer reuseste al doilea break din acest set.

2-0: Game Federer! Elvetianul mai izbuteste un as, face si Del Potro un punct spectaculos, dar Federer e imbatabil astazi.

1-0: Del Potro are si ghinion, bate mingea indelung inainte sa serveasca, gandindu-se ce ar putea sa faca sa il anihileze pe Federer. Pai... e imposibil. De exemplu, Federer il paseaza in cross pe Del Potro care se chinuie sa returneze mingea in terenul elvetianului si acesta are timp si de jonglerii, trimitand mingea cu capul spre argentinian.

6-0: Federer reuseste as pe al doilea serviciu si isi adjudeca al doilea set in 25 de minute. Del Potro nu reactioneaza, elvetianul parca e la un antrenament unde incearca toate loviturile pe care le are in arsenal. Si ii iese totul perfect!

5-0: Nu are ce sa faca Del Potro! Elvetianul s-a dezlantuit, a reusit al treilea break. Se spunea despre Federer ca punctul sau slab este lovitura de stanga, dar in aceasta partida nu a dat semne ca asta ar fi slabiciunea lui.

4-0: Federer mai izbuteste un as, castiga lejer game-ul. Del Potro da semne de nervozitate. Comentatorii afirma ca argentinianul nu reuseste sa-i citeasca serviciul lui Federer, dar la cat de bine serveste...

3-0: Ce face Del Potro? A reusit trei asi, parea ca revine in meci, a avut minge de game, dar a facut doua greseli nefortate si elvetianul a luat un avantaj si mai mare. Tinand cont ca urmeaza sa serveasca...

2-0: Inca un as pentru elvetian, la cum joaca, nici daca ar fi avut in fata o echipa de dublu nu ar pierde.

1-0: Federer reuseste doua demi-voleuri care aduc aminte de executiile lui Pete Sampras. Del Potro nu are replica, elvetianul reuseste break in debutul setului secund!

6-3: Federer se impune in 35 de minute. A reusit doi asi in acest game, dar a facut si doua greseli nefortate, lansand impresia ca era in cautare de solutii pentru ca ar fi vrut sa incheie game-ul numai cu asi. Serviciul merge perfect pentru Federer, in timp ce Del Potro are vointa, numai ca l-a prins pe elvetian intr-o forma neasteptat de buna, daca ar fi sa ne luam dupa rezultatul si evolutia din partida cu Tomas Berdych.

5-3: Del Potro isi castiga greu serviciul, jocul sau nu il deranjeaza deloc pe Federer. In acest game nu a mai coborat la fileu si practica acelasi joc de uzura, cu schimburi lungi. Argentinianul a reusit si el un as.

5-2: Inca un game castigat la zero de Federer, deschis de elvetian cu un as.

4-2: Del Potro este mai agresiv, ataca la fileu si incheie game-ul cu un as.

4-1: Elvetianul castiga la zero game-ul, evolueaza ca in zilele lui bune. Del Potro este fugarit pe tot terenul.

3-1: Federer reuseste break-ul! Del Potro a avut doua ocazii de a castiga game-ul, insa elvetianul pare mai hotarat ca oricand. A fost cel mai lung game al partidei, Federer dicteaza ritmul partidei.

2-1: Federer isi pune in valoare serviciul si lovitura de dreapta

1-1: Del Potro isi adjudeca serviciul, ii plac schimburile lungi si ii place sa joace pe reverul lui Federer

1-0: Federer castiga primul game, reuseste si un as si incheie acest game cu o lovitura precisa de rever