Novak Djokovic nu a mai putut sa continue partida cu Andy Roddick, din sferturile de la Australian Open si a abandonat in setul al patrulea, dupa doua ore si treizeci de minute de joc. Pana atunci, scorul a fost 7-6(3), 4-6, 2-6, 1-2 pentru american.

Problemele pentru Djokovic au aparut in setul trei. Sarbul avea 2-1 insa Djokovic acuza o stare de ameteala si a solicitat ajutorul fizioterapeutului si al medicul. Era deshidratat si se simtea rau, afectat serios de caldura. A primit un masaj cu gheata si a continuat setul. Nu a mai castigat nici un game ia Roddick s-a impus in setul trei cu 6-2. Djokovic dadea semne ca vrea sa renunte, medicii s-au mai dus inca o data sa vada ce e cu Djokovic la scorul de 5-2 pentru american in setul trei dar sarbul a abandonat la finalul unui meci care a fost spectaculos.

Djokovic a condus cu 1-0 la seturi. S-a impus la tie-break. Fiecare jucator si-a adjudecat serviciul, americanul avea un procentaj de 80% dar a fost aproape sa isi piarda game-ul cand, la scorul de 5-5, servea si a comis o dubla-greseala. Sarbul si-a adjudecat serviciul cu multe emotii, era 40-30 pentru Djokovic insa Roddick greseste si in tie-break, Djokovic are nervii mai tari.

Echilibrul partidei s-a rupt in setul doi. Era 3-3, Djokovic incepuse sa dea semne de slabiciune si americanul izbuteste breakul iar misiunea sa devine din ce in ce mai usoara, in timp ce Djokovic, castigatorul de anul trecut de la AO, incepe sa fie sleit de puteri.

In setul trei, la scorul de 1-1, Roddick trimite o minge aproape de tusa, arbitrii acorda punctul si Djokovic ii spune arbitrului ca decizia sa este buna, desi putea sa solicite un challenge. Fair-play din partea lui Djokovic, care nu a fost insa urmat de multumiri, Roddick preferand sa poarte un dialog cu arbitrul de scaun.

"Imi pare rau pentru Novak, deoarece a muncit din greu ca sa castige anul trecut titlul si e pacat ca nu a avut sansa sa ajunga din nou in finala", a spus la final Roddick, care asteapta rezultatul partidei Juan Martin Del Potro - Roger Federer pentru a-si afla adversarul din semifinale.