Britanicul Andy Murray, cap de serie numarul 4, a fost eliminat de la Australian Open, primul turneu de Mare Slem al lui 2009, de catre ibericul Fernando Verdasco. Spaniolul s-a impus in cinci seturi, dupa o partida maraton, scor 2-6, 6-1, 1-6, 6-3, 6-4.

Dupa ce a trecut in primele zile ale anului de Roger Fereder si Rafael Nadal (in cadrul turneului demonstrativ de la Doha), Murray era perceput ca unul dintre principalii favoriti de la Melbourne.

Scotianul a castigat fara probleme primul set, scor 6-2 (in 35 de minute), l-a pierdut pe al doilea, scor 6-1 (in 43 de minute), a revenit la conducerea disputei, scor 6-1 (in 31 de minute), pentru ca in ultimele doua seturi Verdasco sa castige clar cu 6-3 (in 35 de minute) si 6-4 (in 48 de minute).

Fernando se afla in fata uneia dintre cele mai bune performante, acesta urmand sa-l intalneasca in sferturile de finala pe invingatorul dintre Jo-Wilfried Tsonga si James Blake.