Jelena Dokic a incantat audienta de pe Rod Laver Arena cu o victorie de poveste in fata rusoaicei Alisa Kleybanova. Desi a acuzat dureri la glezna, australianca a refuzat sa-si depuna armele si a obtinut calificarea in sferturile de finala ale turneului de Grand Slam, Australian Open. Sarbul Novak Djokovic a trecut de Marcos Baghdatis si va fi fata in fata, intr-un duel al orgoliilor, cu americanul Andy Roddick.

Dokic s-a impus cu 7-5, 5-7, 8-6 in fata numarului 31 mondial. La 7-6, Dokic a cerut ingrijiri medicale pentru durerea resimtita la glezna. A refuzat sa i se bandajeze piciorul, s-a intors pe teren si cu un backhand pe linie a ridicat multimea in picioare si a castigat partida. Jucatoarea s-a calificat in sferturi, dar greul de-abia acum incepe. Dokic o va infrunta pe Dinara Safina, numarul trei mondial. Dar, dupa determinarea pe care a afisat-o in partida de sambata, nimic nu este imposibil.

Novak Djokovic l-a invins pe cipriotul Marcos Baghdatis, scor 6-1, 7-6, 6-7, 6-2.

Sarbul avea 5-0 in primul set si parea ca va avea un meci de antrenament inaintea sferturilor de finala. Cipriotul reuseste primul sau game si imediat obtine minge de break, dar tenacitatea sarbului face ca primul set sa-i revina lui Nole: 6-1. Situatia se schimba in setul secund si sarbul se vede condus cu 3-0. Djokovic revine in joc si partida se echilibreaza. 6-6, dar Baghdatis isi pierde si concentrarea si setul secund: 6-7 (1-7). Fara nimic de pierdut, Baghdatis se arunca in lupta si castiga setul al treilea in tie-break: 7-6 (7-5). Setul al patrulea incepe cum nu se poate mai bine pentru sarb (cu un break) si continua la fel. Djokovic il invinge pe cipriot in patru seturi si se califica in sferturi, unde se va infrunta cu Andy Roddick. Americanul l-a invins in optimi pe Tommy Robredo, scor 7-5, 6-1, 6-3.

Jelena Dokic - Alisa Kleybanova 7-5, 5-7, 8-6