Spaniolul Rafael Nadal a obtinut calificarea in turul III al turneului de Mare Slem de la Australian Open dupa ce l-a invins, in trei seturi (scor 6-2, 6-3, 6-2) pe croatul Roko Karanusic.

Ibericul a inceput in forta partida si a castigat primul set dupa numai 28 de minute, scor 6-2. Dominatia numarul unu mondial a continuat si in al doilea set, unul in care Karanusic a reusit sa ii fure trei game-uri lui Nadal (a durat 39 de minute). Reverul i-a mers de minune lui Rafa, in timp ce serviciile sale au depasit constant 150 de km pe ora (cel mai rapid a fost de 195).

Ultimul set (cel de-al treilea) a fost in oglinda cu primul, scor 6-2, cu singura mentiune ca a durat cu doua minute mai mult (30). In turul III, Nadal il va intalni pe germanul Tommy Haas, cel care l-a depasit clar, scor 6-1, 6-2, 6-2, pe italianul Flavio Cipolla.

"A fost foarte cald, dar pana la urma totul a fost bine. Am avut doua meciuri bune, dar cu Haas intram in alta clasa, va fi mult mai dificil. E important sa castig cu 3-0 pentru ca economisesc timp si energie", a declarat Nadal imediat dupa terminarea partidei.