Edina Gallovits sufera o infrangere dura in fata Verei Zvonareva. Romanca a inceput partida cu trac, fiind intimidata de valoarea adversarului si de miza meciului. Cea mai importanta partida din cariera Edinei s-a transformat intr-un cosmar, romanca pierzand in doua seturi, identic: 0-6, 0-6.

Zvonareva, locul 7 in clasamentul WTA, s-a remarcat prin forta loviturilor si prin faptul ca acoperea foarte bine terenul. Edina nu a avut aproape nicio sansa in fata rusoaicei. Cel mai echilibrat game a fost in setul doi cand, la scorul de 0-1, Edina a avut mai multe sanse de a egala situatia insa Zvonareva a fost stapana pe situatie iar reprezentanta Romaniei paraseste competitia cu lacrimi in ochi.

Monica Niculescu nu s-a descurcat in fata Sarei Errani, italiana terminand partida in doua seturi: 6-2, 6-3. Primul set a fost un dezastru pentru Monica, ce s-a vazut condusa si cu 4-0 pe tabela. Romanca parea ca va reveni in setul doi cand a condus cu 2-0, insa Errani a intors soarta partidei, a condus cu 4-2, Monica a mai castigat si ea un game, insa aici s-a oprit. 64% a fost procentajul primului serviciu, cu ajutorul caruia a castigat doar 50% din punctele jucate.

0-6: Desi a fost incurajata de public, Edina a pierdut partida, in doua seturi: 0-6, 0-6

0-5: Edina nu vrea decat sa se termine cat mai repede meciul. Publicul o striga din tribune ca sa o incurajeze, insa este total dezamagita

0-4: Un nou break reusit de Zvonareva, de data aceasta la zero

0-3: Soarta partidei pare pecetluita, rusoaica se bazeaza pe lovituri foarte puternice, Edina e cazuta psihic

0-2: Un game mult mai echilibrat, insa Zvonareva reuseste din nou break-ul. Este o jucatoare mult mai puternica si cu lovituri mult mai precise decat ale romancei

0-1: Zvonareva castiga in aceeasi maniera autoritara, are un servici puternic si acopera foarte bine terenul

0-6: Gallovits incheie setul dezamagitor, cu o dubla greseala, n-au trecut decat 20 de minute si Zvonareva conduce cu 1-0

0-5: Desi a condus cu 40-30 pe serviciul adversarei, Edina s-a vazut egalata si invinsa si in acest game

0-4: Zvonareva pare sa fie castigatoarea acestui set, Gallovits face prea multe greseli nefortate

0-3. Edina Gallovits nu are cum sa o contracareze pana acum pe adversara sa, care s-a distantat considerabil

0-2: Zvonareva reuseste break-ul, desi Gallovits a condus la un moment dat cu 40-15. Romanca incearca sa intre in meci, a reusit cateva lovituri surprinzatoare pentru adversara, dar ii lipseste determinarea, e prea timida

0-1: Rusoaica s-a impus lejer in primul game, se vede ca Edina este marcata de importanta acestui meci si de faptul ca intalneste un adversar de calibru