Jucatoarea de tenis Raluca Olaru a facut primul pas catre tabloul principal de la Australian Open. Sportiva romanca a ajuns in turul doi al calificarilor, dupa ce a invins-o pe frantuzoaica Olivia Sanchez. Edina Gallovits, participanta la dublu, a parasit turneul de la Auckland, fiind invinsa de cuplul ucrainian Bondarenko.

Castigatoare a trei turnee ITF, Sanchez nu a reusit sa se impuna in fata sportivei din Romania si a pierdut in doua seturi, scor 4-6, 5-7. Frantuzoaica se afla pe pozitia a 146 in clasamentul mondial WTA. Olaru este numarul 130 mondial, iar cea mai inalta pozitie pe care a ocupat-o in clasamentul WTA a fost 55, in octombrie 2007.

Romanca o va intalni in turul doi al calificarilor pe Marija Mirkovici (Australia). Jucatoarea australianca ocupa locul 416 in ierarhia WTA.

Pe tabloul principal de la Australian Open se afla deja patru sportivi: Sorana Carstea, Monica Niculescu, Edina Gallovits (feminin) si Victor Hanescu (masculin).

Edina Gallovits si perechea sa la dublu, Arantxa Parra Santoja (Spania) au ratat calificarea in finala de la Hobart, dupa ce au fost invinse de favoritele turneului, surorile Alona si Katerina Bondarenko. Castigatoare la dublu la Australian Open 2008, ucrainiencele s-au impus cu scorul de 6-4, 6-3.