Andy Murray s-a impus in trei seturi (6-7, 6-2, 6-2) in fata lui Roger Federer si s-a calificat in ultimul act al Turneului de la Doha. A fost al cincilea succes obtinut in fata elvetianului. Murray l-a mai invins pe Federer si la Abhu Dabi saptamana trecuta, tot la capatul unui joc de trei seturi. Scotianul s-a vazut condus dupa primul set, pierdut la tie-break, insa si-a schimbat tactica de joc, a fost mult mai agresiv si a castigat lejer celelalte doua seturi. In finala, Andy Murray il va intalni pe Andy Roddick, care l-a invins pe Gael Monfils (7-6, 3-6, 6-3).

Partida a durat 124 de minute. Federer a salvat o minge de set in tie-break si a condus cu 1-0 la capatul unui set in care ambii tenismeni si-au adjudecat serviciul. Lupta s-a dus in tie-break, acolo unde Federer a condus cu 4-1 insa a comis o dubla greseala, s-a vazut condus, insa a fost mult mai lucid si stapan pe sine.

Jocul elvetianului nu a mai functionat in urmatoarele doua seturi pe care le-a pierdut la acelasi scor: 2-6. Murray a fost mult mai agresiv si mai decis, in timp ce Federer parea epuizat si gresea din ce in ce mai des. Inainte de setul trei, Murray a acuzat dureri de spate si a fost pus pe picioare rapid, pentru a-l invinge pe Federer si pentru a se califica in finala.