Amelie Mauresmo a abandonat in semifinalele de la Brisbane
Condusa in primul set cu 4-0, Mauresmo a cerut interventia medicilor si a decis imediat sa se retraga. "Durerea nu era foarte mare, asa ca am incercat sa joc in continuare, dar nu puteam sa servesc asa cum trebuia. Este frustrant sa termini in asa fel un turneu. Dar este rezonabil, avand in vedere ca vreau sa fiu in forma maxima la Melbourne", a declarat sportiva, potrivit L'Equipe.
Amelie Mauresmo a ajuns in faza semifinalelor dupa ce a eliminat-o, in sferturi, pe Ana Ivanovic, numarul 5 mondial in clasamentul WTA, scor 6-3, 6-2.
Marion Bartoli va disputa finala de la Brisbane in compania Viktoriei Azarenka. Jucatoarea din Belarus a invins-o in semifinala pe italianca Sara Errani, scor 6-3, 6-1.

Dan Amariei, la 20 de ani de la lansarea albumului Omul cu Șobolani – „Ne punem în cap”: „Existau niște locuri cu un farmec mișto, cum ar fi Lăptăria sau Motoarele, genul de locuri care nu cred că vor mai exista vreodată”
VIDEO REPORTAJ Libearty Sanctuary, cel mai mare sanctuar de urși bruni din Europa/ Care este populația reală de urși? Cât de mare ar trebui să fie ea?
Paradoxul pandemiei: internările s-au prăbușit în 2020, dar numărul infecțiilor nosocomiale a crescut față de 2019 - date oficiale la nouă luni
De ce căutăm urme de viață pe Marte și ce ar însemna pentru omenire dacă le-am găsi
Găurile negre supermasive, formate din materie întunecată? / Internauții au decodat mesajul secret al roverului Perseverance / GTA ar putea fi interzis în SUA /
S-au apucat mai mulți români de yoga în pandemie? „De acasă se muncește mai mult decât de la birou. Faptul că urmează ora de yoga, mă forțează să-mi închid laptopul”