Rafael Nadal, numarul unu mondial, si Andy Murray, numarul 4, au oferit un spectacol de zile mari in finala turneului de la Abu Dhabi. Pana la urma, britanicul a avut castig de cauza dupa o partida care a durat aproape trei ore. Murray incepe foarte bine anul, acesta facand instructie cu Nadal si Federer in doua zile consecutive.

Murray s-a impus in trei seturi, scor 6-4, 5-7, 6-3, intr-o disputa in care a facut o mare risipa de energie.

Primul game al partidei a fost castigat de Nadal, dupa care Murray si le-a adjudecat pe urmatoarele trei, reusind si primul break al finalei. A fost 4-2 pentru scotian, apoi 4-4, pentru ca britanicul sa castige in final cu 6-4 dupa 48 de minute de joc.

Al doilea set a debutat cu un Murray agresiv, cu un joc elaborat si destul de precis. Andy a condus cu 3-2 dupa ce a reusit un break, dar Nadal a castigat la zero pe serviciul britanicului si a restabilit egalitatea. Pe un final de set in care Murray a inceput se dea semne de oboseala fizica, Nadal castiga meritat cu 7-5.

Al treilea set a inceput cu un Nadal in forma maxima si cu un Murray care a avut mari probleme fizice. Scotianul a inceput sa se miste din ce in ce mai greu, Rafa impunand un ritm alert. A fost, pe rand, 1-1, 2-2, 3-3, pentru ca Murray sa reuseasca break-ul dupa un game epuizant si sa conduca cu 4-3. Andy are solutie pentru toate atacurile in forta ale numarului unu mondial si face 5-3 in decisiv. Pana la urma, Murray castiga cu 6-3 dupa inca un break reusit si intra in posesia cecului de 250.000 de dolari.

La turneul disputat la Zayed Sports City au participat sase dintre cei mai buni jucatori din circuitul masculin al tenisului de camp: Rafael Nadal (locul 1 mondial), Roger Federer (2), Andy Murray (4), Nikolay Davydenko (5), Andy Roddick (8) si James Blake (10).