Andy Murray si Gilles Simon sunt cei doi tenismeni din Grupa Rosie care s-au calificat in semifinalele Masters Cup Shanghai. Francezul l-a invins vineri pe Radek Stepanek, dar soarta lui la Turneul Campionilor a stat in mainile lui Andy Murray. Britanicul l-a eliminat pe favoritul numarul unu al acestui turneu, Roger Federer, scor 4-6, 7-6, 7-5, si Simon ajunge in semifinalele de la Shanghai.

Gilles Simon a castigat ultimul meci din Grupa Rosie in fata inlocuitorului lui Andy Roddick, Radek Stepanek, scor 6-1, 6-4. Aflat in forma excelenta, francezul a castigat fara probleme primul set, in doar 27 de minute. Stepanek este deconcentrat, face usor greseli, iar francezul nu poate decat sa profite de lucrul acesta. Cehul da semne de revenire in joc si reuseste sa castige patru game-uri in setul secund. Simon e decisiv si castiga al doilea meci din grupa.

"Nu ma indoiesc de loialitatea lui", a declarat Simon, convins ca britanicul nu se va lasa in fata elvetianului.

Gilles Simon il va intalni in semifinale pe sarbul Novak Djokovic, iar Andy Murray il va infrunta pe Nikolay Davydenko.