Dupa ce si-a uimit fanii in runda trecuta, cand a obtinut o victorie chinuita in fata lui Jarkko Nieminen (7-6, 7-6), Roger Federer s-a calificat in semifinalele turneului de tenis din orasul sau natal, Basel. Elvetianul s-a impus in doua seturi in fata tenismenului Simone Bolelli, scor 6-2, 6-3. Federer il va intalni sambata pe tenismenul numarul 39 mondial, Feliciano Lopez.

Federer a inceput bine meciul si a castigat primul set cu 6-2. Bolelli a salvat trei mingi de meci pe serviciul sau, la 5-2, in setul secund. Dar jocul sigur al lui Federer a facut ca partida sa se termine dupa doua seturi. "Sunt multumit de cum a decurs jocul. Am incercat sa pun presiune si, pana acum, a functionat", a declarat tenismenul numarul 2 mondial.

Federer se va intalni in semifinale cu Feliciano Lopez. Spaniolul l-a invins pe James Blake in 2 seturi: 6-4, 7-6.

In celalalt meci al semifinalei se vor intalni David Nalbandian si Juan Martin Del Porto. Nalbandian a trecut, in sferturi, de Benjamin Becker, cu 7-6 6-4. Del Porto s-a impus in fata rusului Igor Andreev, cu 6-4 7-5.

Roger Federer a castigat turneul de tenis de la Basel, orasul sau natal, in ultimii doi ani.