Andy Murray a reusit a treia victorie, 3-6, 6-3, 7-5, in fata extraterestrului Roger Federer intr-o semifinala de vis la Mastersul de la Madrid. Finalizarile incredibile, serviciile naucitoare si rasturnarile de situatii au fost ingredientele care au piperat aceasta partida. Succesul lui Murray a stricat planurile organizatorilor, dar si ale spectatatorilor care visau o finala Nadal – Federer.

Elvetianul a inceput meciul foarte sigur pe el, constient ca o victorie in fata lui Murray l-ar aduce din nou fata in fata cu marele sau rival, Rafael Nadal. Andy Murray a fost doar un jalon pentru elvetian in primul set, cedand pe propriul serviciu la scorul de 3-2 pentru Federer. De aici incolo, scotianul nu a mai contat, mai ales din cauza unui serviciu slab, iar primul set s-a incheiat cu 6-3 pentru Federer.

Andy Murray incepe la fel de stangaci si setul second, dar la 2-1 pentru scotian, Federer face cateva greseli care-i permit lui Murray sa faca un break nesperat. Moment decisive al setului, dar si al partidei. Primul serviciu incepe sa-i functioneze la maximum scotianului care il face pe Federer sa para ridicol la fileu cu un passing-shot dintr-un unghi imposibil. Elvetianul nu mai poate face nimic si setul doi este adjudecat cu 6-3 de Andy Murray.

Set decisiv si presiune enorma pe ambii jucatori. Federer da senzatia ca e la carma meciului, insa scotianul nu pare intimidat de siguranta cu care elevetianul castiga primul game. Roger Federer a fost la un pas sa piarda meciul inca de la scorul de 1-1 cand a recuperate incredibil cinci mingi de break. Apoi, s-a mers cap la cap pana la 5-5 si publicul astepta cu sufletul la gura tiebreakul care nu a mai venit insa. Andy Murray s-a incapatanat sa puna capat semifinalei si l-a facut pe Federer sa cedeze pe propriul serviciu. Scotianul a incheiat setul la 7-5 si si-a luat revansa in fata elevetianului dupa finala de la US Open.

Andy Murray va juca finala de la Madrid cu invingatorul dintre Rafael Nadal si Gilles Simon.