Sorana Carstea si Monica Niculescu, perechea romana din proba de dublu de la Zurich, le-au eliminat in primul tur, scor 6-2, 6-4, pe spanioloaicele Anabel Medina Garrigues si Virginia Ruano Pascal. Intr-un moment in care tenisul romanesc prinde din nou contur pe harta mondiala, Carstea si Niculescu s-au pus in valoare reciproc prin hotarare si curaj.

Mult mai mature decat in anii trecuti, romancele si-au pastrat calmul in fata favoritelor numarul trei de la Zurich - au salvat doua mingi de break in primul set, iar in setul doi, desi si-au pierdut serviciul de doua ori, au revenit si le-au fortat pe adversarele lor sa comita greseala dupa greseala.

Moralul castigat dupa aceasta victorie la dublu, dar si dupa o victorie a Monicai Niculescu la simplu in fata Annei Chakvetadze, le permite romancelor sa priveasca cu alti ochi intalnirea din sferturi cu perechea italiano-rusa, Pennetta/ Kirilenko.