Test dificil pentru echipa masculina a Romaniei de Cupa Davis in fata Rusiei. Daca Hanescu si ai lui s-au rugat sa nu intalneasca din nou Franta, Rusia pare de departe un adversar mult mai dificil. Cu adversari ca Nikolai Davidenko, Igor Andreev, Dmitri Tursunov, Marat Safin sau Mihail Youzhny, elevii lui Segarceanu au o misiune grea in primul tur al Cupei Davis de anul viitor.

Rusia a cucerit de doua ori Cupa Davis, in 2002 si 2006, si a fost de trei ori finalista. Anul acesta Rusia a pierdut la limita, 3-2, in semifinale, in fata Argentinei. Sansele Romaniei sa treaca de Rusia sunt aproape nule. Cel mai prost clasat jucator rus din circuitul ATP este Marat Safin care se afla pe locul 38. In schimb, cel mai bun jucator al Romaniei, Victor Hanescu, ocupa abia locul 67 mondial.

Primul meci dintre Romania si Rusia se va disputa in luna martie, la Bucuresti. Pana acum, cele doua echipe s-au intalnit de patru ori in Cupa Davis, Romania reusind trei victorii.

Marat Safin este cel mai exeperimentat jucator din echipa Rusiei. Safin a fost numarul unu mondial acum opt ani si a castigat pana acum doua turnee de Grand Slam, US Open in 2000 si Australian Open in 2005. Anul acesta, cea mai buna performanta a rusului de 28 de ani a fost o calificare in semifinalele turneului de la Wimbledon. In Cupa Davis, Marat Safin a castigat 40 de meciuri in ultimii doi ani.

Nikolai Davidenko este cel mai bine clasat rus in circuitul ATP - locul 6. La 27 de ani, Davidenko nu are in palamares niciun titlu de Grand Slam, cea mai buna performanta a rusului a fost calificarea in semifinale la Roland Garros si la US Open. Numele lui Davidenko a fost implicat in scandalul meciurilor aranjate din tenis. In 2006 a castigat Cupa Davis cu Rusia.

Igor Andreev, cel mai tanar jucator al Rusiei, ocupa locul 19 ATP. Anul acesta Andreev a reusit sa ajunga pana in sferturi la US Open, iar in Cupa Davis a ajuns cu Rusia pana in semifinale unde a pierdut meciul decisiv cu Juan Martin del Potro.

Mihail Youzhny e marea speranta a rusilor. Pe locul 21 mondial, Youzhny nu a ajuns decat pana in sferturi la Australian Open anul acesta. In Cupa Davis are peste 60 de victorii pentru Rusia.

Dimitri Tursunov ocupa locul 26 mondial si joaca pentru Rusia in Cupa Davis de patru ani.