Victor Crivoi s-a impus in primul meci de Cupa Davis cu scorul de 3-1 (7-5, 5-7, 6-2, 6-2) si aduce primul punct pentru Romania in intalnirea cu India. Balanta s-a inclinat de partea romanului in ultimele doua seturi. Primul a fost castigat de Crivoi dupa o revenire spectaculoasa de la 2-5, iar setul doi a fost pierdut usor de roman, in conditiile in care conducea cu 5-4 si se pregatea sa serveasca.

"Indianul m-a atacat intr-o veselie. A jucat incredibil cateva puncte. Am depasit insa aceste momente. Am totusi 26 de ani si am ceva experienta, nu mai sunt un copil. Era normal sa ma impun. Este primul punct al Romaniei, suntem favoriti in continuare", a spus Crivoi la finalul meciului.

DESFASURAREA MECIULUI:

15:00 Crivoi s-a impus in fata lui Amritaj dupa un schimb frumos de mingii: 6-2

14:53 Un nou break pentru Crivoi, romanul este aproape de victorie: 5-2

14:49 Crivoi se impune cu 40-15 si castiga game-ul al saselea: 4-2

14:43 Amritraj reuseste un game alb: 3-2

14:40 Crivoi serveste excelent si se distanteaza: 3-1

14:38 Romanul il alearga pe Amritraj pe toate laturile terenului si izbuteste break-ul: 2-1

14:34 Crivoi reuseste un joc bun si revine pe tabela: 1-1

14:31 Amritraj se impune in primul game din setul al patrulea: 0-1

14:22 Crivoi castiga setul trei, adjudecandu-si serviciul: 6-2

14:19 Un nou break important pentru Crivoi: 5-2

14:14 Jucatorul nostru isi revine si se desprinde atunci cand trebuia: 4-2

14:10 Amritraj isi arunca racheta de nervi, Crivoi reuseste un break important: 3-2

14:04 Crivoi reuseste o executie frumoasa, trimitand mingea in coltul stang al terenului: 2-2

14:00 Indianul castiga gameul la zero: 1-2

13:58 Crivoi revine din punct de vedere psihic si isi adjudeca serviciul: 1-1

13:57 Amritraj castiga primul game: 0-1

13:50 Victor Crivoi pierde setul pe serviciul sau: 5-7

13:45 Indianul practica un joc agresiv si preia conducerea: 5-6

13:41 Crivoi joaca slab si pierde din neatentie: 5-5

13:37 Desi romanul a condus cu 40-30, Armitraj a reusit sa isi adjudece setul: 5-4

13:33 Crivoi se foloseste foarte bine de cele doua laturi ale terenului: 5-3

13:29 Amritraj castiga cu destule emotii gameul, Crivoi a condus cu 30:15: 4-3

13:24 Crivoi isi fructifica lejer avantajul serviciului: 4-2

13:21 Amritraj reduce din diferenta: 3-2

13:17 Desi a condus cu 40-15, Armitraj a pierdut game-ul iar Crivoi se distanteaza: 3-1

13:11 Romanul preia conducerea dupa ce a castigat pe serviciul lui Armitraj: 2-1

13:07 Crivoi egaleaza dupa un game castigat la zero: 1-1

13:05 Amritraj incheie primul game din setul doi cu un as: 0-1

13:01 Crivoi castiga la zero si cucereste primul set: 7-5

12:57 Dupa cinci situatii de break, Crivoi reuseste sa castige game-ul al unsprezecelea si si conduce cu 6-5

12:47 Crivoi castiga la zero game-ul si egaleaza: 5-5

12:43 Romanul realizeaza breakul si castiga cu 40-15 pe serviciul adversarului. Scorul este 4-5 in favoarea lui Armitraj, va servi insa Crivoi.

12.40 Crivoi revine si castiga pe serviciul sau: 3-5

12:36 Amritraj isi pastreaza avantajul serviciului si se distanteaza la 2-5

12:34 In acest moment, scorul este de 2-4, indianul reusind un break si conducand la un moment dat cu 3-0

Primul meci al barajului de Cupa Davis ii aduce fata in fata pe Victor Crivoi si Prakash Amritraj. Romanul este increzator in fortele sale: "Sint conectat la intilnire. Presimtisem ca voi juca eu primul meci".