Victor Crivoi si Adrian Cruciat, ultimii nostri reprezentanti la BCR Open Romania, nu au reusit sa se califice in sferturile de finala, ambii fiind invinsi cu scoruri categorice. Victor Crivoi a fost eliminat de mult mai titratul Richard Gasquet in doua seturi, 6-3,6-2. Celalalt roman, Adrian Cruciat a cedat in fata rusului Taimuraz Gabashvili tot in doua seturi 6-1, 6-2. Intra in articol sa vezi care sunt jucatorii care s-au clasat printre primii opt la Arenele BNR.

Victor Crivoi a pierdut meciul impotriva numarului 12 mondial, Richard Gasquet, contand pentru calificarea in sferturile de finala la BCR Open Romania. Jucatorul nostru a cedat in doua seturi: 6-3; 6-2.

Adrian Cruciat a fost eliminat in turul doi al turneului BCR Open, fiind invins de rusul Teimuraz Gabashivili cu scoru de 6-1 6-2. Cruciat a fost asediat incontinuu de mingile adversarului, reusind primul game abia la scorul de 5-0 pentru rus. Astfel, Romania ramane fara nici un reprezentant intre primii opt jucatori de la BCR Open.

Miercuri, in prima partida, spaniolul Nicolas Almagro a fost invins de conationalul sau, Guillermo Garcia-Lopez, in doua seturi: 4-6, 5-7.

Spaniolul Carlos Moya s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului BCR Open Romania dupa ce a dispus de conationalul sau Pablo Andajur. Moya l-a invins pe Andajur in doua seturi, scor 6-3, 7-6 (6), iar in sferturi va da piept cu Guillermo Garcia-Lopez

Francezul Gilles Simon, cistigatorul de anul trecut al Openului Romaniei, s-a calificat si el in sferturile de finala, dupa ce a dispus de Albert Montanes in doua seturi, 6-3 6-4.

Alt meci interesant, disputat pe arena semicentrala, a fost intre Ivan Navaro (Spania) si Paul Henri Mathieu (Franta). Desi francezul a fost favorit nr. 4 stabilit de organizatori, Navaro a castigat in trei seturi 6-4, 6-7(5) 6-3.

Intr-o partida foarte disputata, pe terenul 2, Florent Serra l-a depasit greu pe italianul Potito Starace, in trei seturi, 7-5, 0-6, 6-4. Starace a opus o rezistenta foarte consistenta, s-a bucurat mult pentru fiecare punct castigat. Tensiunea acumultata de italian pe parcursul meciului a izbucnit la final cand acesta si-a rupt racheta.

Argentinianul Jose Acasuso s-a calificat joi in sferturile de finala ale BCR Open dupa ce l-a invins in doua seturi, 6-4, 7-5, pe compatriotul sau Arguello Vassallo.

Jucatorii calificati in sferturile de finala la simplu: Carlos Moya (SPA), Gilles Simon (FRA), Ivan Navaro (SPA), Florent Serra (FRA), Guillermo Garcia-Lopez (SPA), Jose Acasuso (ARG), Richard Gasquet (FRA), Teimuraz Gabashivili (RUS)