Roger Federer: Este de departe cea mai dura infrangere a mea. Sunt terminat!
"Este greu pentru mine sa pierd un mare turneu din lume din cauza luminii (ultimul act s-a terminat foarte tarziu, fiind suspendat de doua ori din cauza ploii). Aproape ca nu mai vedeam impotriva cui jucam... Este de departe cea mai dura infrangere a mea", a precizat Federer.
Numarul unu din tenisul de camp masculin a mai spus ca partida contra lui Nadal a fost una deosebit de frumoasa, dar ca acest lucru nu il multumeste cu absolut nimic.
"Meciul s-a terminat, sunt dezamagit, sunt terminat. Fara indoiala a fost un meci foarte frumos pentru spectatori. Nu se poate compara infrangerea de aici cu cea de la Paris. Aici este un dezastru. La Paris nu insemna nimic. Poate ca voi sunteti multumiti de meci. Eu nu", a conchis marele perdant de la Wimbledon.

România și-a dublat în ultimii 5 ani deficitul comercial cu produse alimentare. În 9 luni am importat aproape 8 milioane de tone de produse agroalimentare
Topul județelor după numărul de teste COVID care se fac în fiecare zi: București pe primul loc, Vrancea pe ultimul / Datele oficiale publicate de Ministerul Sănătății
VIDEO Va deveni Podul peste Dunăre de la Brăila un „muzeu”? „Tocmai a fost emisă autorizația de construire pentru primii kilometri din drumurile de legătură”
ANALIZĂ 44 de ani de la cutremurul din 4 martie 1977: Câte clădiri a consolidat Primăria Capitalei, câte au risc seismic și ce planuri are noua administrație
Katalin Karikó, biochimista care a dezvoltat tehnologia mRNA, despre durata de eficacitate a vaccinului BioNTech - Pfizer, pentru HotNews.ro: „Dacă cei vaccinați nu se infectează, nu vom avea nevoie de o altă doză”
Profesorul Radu Gologan, după prima etapă a Olimpiadei de Matematică, organizată online: „Am descoperit uluiți extrem de multe fraude. Părinți care contestă corupția din România își impun copiii prin corupție”
Asteptam Milka cu...Federeri!
oricum anu asta l-a batut nadal de l-a rupt :D
si nadal are 4-5 titluri la rolang garos consecutive :P
m-i se pare total neinspirata si lipsita de fair-play declaratia cu rolang garos nu conteaza pentru el....
inclusiv declaratia cu ma oftica ca am pierdut nu conteaza ca a fost un meci frumos...
astea 2 s-ar traduce la modu nu ma intereseaza deloc spectaculul, ci numai sa castig si nu conteaza cum...
Daca ma uit dupa alte nimicuri gen "m-i" si " "la modu" deja ... ma intreb cum s-a umplut romania de oameni care nu au habar sa scrie...
Urmeaza Flushing Meadows, unde ii tin pumni stransi lui Federer. Trebuie sa demonstreze ca este clar cel mai bun (dupa Sampras ... o parere subiectiva ).
http://www.wimbledon.org/en_GB/news/interviews/2008-07-06/200807061215376864281.html
si spunea ceva de genul ca e cea mai mare infrangere de pana acum, dar ca se va intoarce anul urmator. Si mai spunea ca Nadal a meritat sa castige.
A fost domnul reporter la fata locului, sau citeaza o alta sursa? Daca da poate ne-o spune si noua.
pentru cei cu vaca, retragerea sau mai stiu eu ce nu ma intereseaza spectacolul ar trebui sa se gandeasca ca pentru federer Wimbledon -ul era mai valoros decat 5 roland garos-uri.iarba e favorita lui.se simtea cel mai bine pe ea si probabil ca e cea mai mare lovitura primita pana acum, dar mai mult ca sigur pana se retrage mai are multe turnee si pe zgura si pe iarbe si pe mai stiu eu ce teren de castigat.SUCCES FEDERER!
Federer e ca o poezie, de multe e pur si simplu prea bun pt adversar, uneori parca intra in stand by conservandu-si breakul ca mai apoi sa loveasca fulgerator cu forehand-ul.
Sunt fan Federer dar in finala Nadal a fost un pic mai bun, atat cat conteaza. Meciul a fost suprem, calitatea loviturilor ametitoare, unghiurile perfecte. Nadal e acum mai bun ca Federer, elvetianul mi se pare blocat in meciurile directe. Sunt momente ale jocului in care se vede ca nu stie unde sa loveasca pt ca Nadal respinge tot.
Nu stiu daca Federer va reveni la forma care la consacrat, eu sper ca va domina din nou intr-o zi.
@georgian - "batatorul asta de covoare"... cum i-l numesti tu...a facut si face spectacol pe teren. Nu degeaba spuneau comentatorii ca Nadal a transformat iarba de la Wimbledon in teren de zgura...dar carcotasii au activitate
@ala - "Federer e ca o pozie..." hehehe...hai ca-i buna...
Baieti terminati cu galeria asta pentru Federer...la Wimbledon l-a calcat tramvaiul si cam asa o sa fie de acum incolo...are nevoie de cel putin un software update ...sau chiar de un facelift...asa-i cu robotii astia...devin obsolate dupa un timp...
Am practicat cu pasiune acest sport aproape 5 decenii. In acelasi timp, am urmarit cu interes nenumarati jucatori de valoare in ascensiune si apoi in declin. Mi-au placut in mod deosebit Rod Laver, Ken Rosewall, Roy Emerson, Manolo Santana, Ilie Nastase, Jan Kodes, Stan Smith, Arthur Ashe, Jimmy Connors, John Mc Enroe, Bjorn Borg, Ivan Lendl, Gustavo Kuerten, Marat Safin, Leyton Hewitt, Pete Sampras, Andre Agassi si multi altii. Dar pot spune cu mana pe inima ca un supercampion de talia lui Roger este unic si se naste doar odata la 100 de ani !
Multumesc Roger pentru spectacolul extraordinar pe care-l oferi iubitorilor acestui sport minunat. Sunt convins ca nu ti-ai spus ultimul cuvant si ca ne vei oferi inca multa vreme momente de magie.
Unii zic ca da fiindca : nu este un tip cu multa carisma gen Hewiit(Come on) si Sharapova (aaaa),nu face multa galagie pe teren si nu prea se ,,afirma" ...de neinteles cum reuseste.
Este un robot fiiindca are al 2-lea jucator cu cel mai ridicat procentaj la victorii (86% din meciurile jucate) ,dupa Bjon Borg (90%) din toata istoria tenisului.
Este un robot fiindca a castigat 12 titluri de Grand Slam ,al 2-lea dupa Pete Sampras.
Este un robot fiindca are 11 finale consecutive de Grand Slam ,cele mai multe consecutive vreodata.
Este un robot fiindca are cele mai multe victorii consecutive pe iarba(65) si pe hard(56).
Tot un robot fiindca are 24 de finale de turnee castigate consecutiv .
Pentru cei ce nu s-au jucat vreodata tenis...se uita la acest sport sa vada putin spectacol (adica sa auda cum tipa unii sa vada puncte lungi cu mult amuzament ...nu li se pare nimic interesant in deplasarea relaxata a lui Federer si forehanduri-le sale rapizi)
Pana si Sampras si Borg au recunoscut ca Federer are cel mai variat joc vazut vreodata.
Poate fi luata drept o insulta ,spunandui-se ca e robot. Vreti roboti ? Robot e Roddick care are cel mai puternic serviciu din circui si til serveste de cele mai multe ori cu peste 200 km/h si Davydenko, care in 2006 si 2007 are cele mai multe meciuri jucate intr-un sezon de vreun tenismen.
El fata de Nadal este un robot, fiindca telespectatoru are tendinta cu cel mai slab ,adica cu Nadal . Nadal nu este un robot ,el doar loveste 88% din mingi pe backhandul lui Federer.
Cristian zicea in primele mesaje ca Borg s-a retras la 25 de ani ... pe Borg il durea in cot ,a castigat 5 ani la rand atat roland garrosul si wimbledonul. Si el era de asemenea considerat un robot ... fiind preferat adesea Connors si mai ales McEnroe care erau mult mai carismatici.
Intre Borg si Federer sunt multe asemanari , de aceea acesti 2 ,,roboti" ii consider cei mai buni!