Minunat. Pur si simplu, minunat! O finala de vis, intre cei mai buni tenismeni ai lumii! Aproape 5 ore de tenis de cel mai inalt nivel. Am vazut toate rasturnarile de scor posibile! Cine ar mai fi crezut ca Federer va reveni dupa ce Nadal si-a aratat superioritatea in primele doua seturi?

Nu, chiar nu l-a ajutat ploaia. Pur si simplu asa e Federer. Nu putea sa se predea atat de usor. A revenit spectaculos, a dat tot ce a avut mai bun din el. Si chiar merita sa castige! Insa a invins Nadal. La limita, acolo unde nu mai castigase deloc pana astazi. O noua pagina in istoria tenisului. Cat de frumos este acest sport! Cat de calmi si seriosi au fost cei doi pe toata durata partidei. Si cat de demn a fost Federer cand s-a vazut detronat.

23:20 Nadal castiga Wimbledonul!

23:09 Ceea ce parea aproape imposibil, s-a produs: Nadal a facut un break si are prima sansa la cucerirea titlului de la Wimbledon: 7-8!

22:59 Nadal si Federer isi adjudeca punctele pe propriul serviciu iar elvetianul conduce cu 7-6!

22:49 Federer anuleaza doua mingi de meci pe care le avea Nadal si castiga game-ul: 6-5!

22:45 Nadal nu-l iarta pe Federer si ramane in meci: este 5-5!

22:40 Federer isi conserva avantajul serviciului si urca scorul la 5-4!

22:37 Nadal revine superb de la 30-40 si castiga game-ul: 4-4!

22:30 Inca un game adjudecat la zero de catre Federer: 4-3!

22:28 Nadal castiga pe serviciul sau, Federer are probleme cu loviturile in lung de linie: 3-3.

22:24 Dupa o pauza cauzata de ploaie, Federer revine si castiga game-ul cu doi asi! 3-2!

22:23 Jucatorii au iesit la incalzire

22:12 Site-ul oficial al competitiei anunta ca terenul va fi gata de joc la ora 22:20!

21:56 Partida se intrerupe pentru a doua oara din cauza ploii! Jucatorii au plecat la vestiare iar terenul a fost acoperit.

21:50 Federer l-a scapat printre degete pe Nadal: 2-2!

21:46 Serviciul il salveaza pe Federer, care conduce cu 2-1!

21:41 Nadal egaleaza cu emotii, Federer putea sa ii puna mai multe probleme: 1-1!

21:37 Federer castiga primul game, serviciul este ireprosabil: 1-0!

Urmeaza setul decisiv!

21:34 Federer castiga incredibil setul patru si il egaleaza pe Nadal! Incredibila lupta, castigata la tie-break de Federer cu 10-8!

21:16 Nadal greseste si Federer egaleaza! Incredibil! 6-6!

21:12 Nadal serveste impecabil si preia din nou conducerea: 5-6.

21:09 Federer revine incredibil de la 0-30 si castiga game-ul: 5-5!

21:05 Nadal castiga game-ul pe serviciul sau, nici o surpriza: 4-5!

21:01 Elvetianul castiga cu emotii acest game important: 4-4!

20:58 Reverul lui Federer nu functioneaza, Nadal revine in avantaj: 3-4

20:54 Cat pe ce era sa ii sufle Nadal game-ul lui Federer, dar elvetianul egaleaza: 3-3

20:49 Elvetianul ii face cadou game-ul lui Nadal: 2-3!

20:46 Federer nu-i da nici o sansa lui Nadal pe propriul serviciu: 2-2.

20:44 Spaniolul castiga cu ceva emotii al treilea game: 1-2!

20:39 Federer isi pune in practica serviciul devastator si restabileste egalitatea: 1-1

20:36 Nadal isi face jocul si conduce cu 1-0 in setul patru.

Urmeaza setul al patrulea!

20:32 Federer castiga setul trei la tie-break, incheind setul cu un as: 7-6 (7-5)

20:24 Nadal si-a adjudecat lejer serviciul si s-a intrat in tie-break!

20:21 Federer incheie game-ul cu un as si pastreaza avantajul: 6-5!

20:18 Nadal castiga si il egaleaza pe Federer. A condus cu 40-0, elvetianul a egalat, insa spaniolul s-a impus in final: 5-5!

19:49 Site-ul oficial al competitiei de la Wimbledon anunta ca ploaia s-a oprit iar cei doi jucatori sunt gata sa iasa la incalzire si sa reia meciul

19:33 Ploaia s-a mai oprit iar cei doi tenismeni sunt pregatiti sa iasa la incalzire!

Finala de la Wimbledon este intrerupta de cateva zeci de minute. Nadal trebuia sa serveasca in momentul in care s-au rupt norii pe terenul central de la Wimbledon!

18:50 Federer isi conserva serviciul si intra din nou in avantaj: 5-4!

18:48 Nadal isi castiga relativ usor serviciul: 4-4!

18:44 Federer reuseste sa revina de la 0:40 si castiga game-ul! 4-3!

18:40 Federer a avut 4 mingi pentru a-si adjudeca break-ul. Nu a reusit si Nadal egaleaza: 3-3!

18:30 Federer castiga din nou intr-un minut un game: 3-2!

18:29 Nadal se opreste din joc, cere un challenge si are castig de cauza. Federer se enerveaza iar spaniolul egaleaza: 2-2!

18:20 Elvetianul nu se lasa si isi castiga din nou serviciul: 2-1!

18:17 Nadal egaleaza si il tine intr-o continua defensiva pe Federer

18: 14 Federer are 1-0 isi adjudeca din nou serviciul

Urmeaza setul trei al partidei!

18:11 Nadal isi pastreaza serviciul, Federer greseste in momentul decisiv si spaniolul isi majoreaza avantajul la seturi! Federer - Nadal 4-6, 4-6!

18:02 Incredibil! Nadal preia conducerea si castiga un nou break! 4-5!

17:58 Ibericul egaleaza iar tenacitatea sa isi spune cuvantul. Federer se lupta cu Nadal pana la ultima suflare: 4-4!

17:49 Nadal reuseste in extremis un break si reduce din handicap: 4-3!

17:46 Nadal insista pe reverul lui Federer si are castig de cauza: 4-2!

17:41 Federer nu ii lasa nici o sansa lui Federer si castiga rapid un nou game: 4-1!

17:40 Nadal reuseste sa cucereasca primul game: 3-1!

17:36 Elvetianul e devastator si nu ii lasa nici o sansa lui Nadal! 3-0 pentru Federer!

17:35 Federer reuseste break-ul si conduce cu 2-0! Elvetianul e greu de contracarat!

17:28 Federer castiga un nou game la zero: 1-0 pentru elvetian in setul doi!

Va incepe setul al doilea al partidei!

17:26 Nadal isi adjudeca primul set, dupa ce a avut trei mingi de set. Si Federer putea castiga. Meciul este senzational! Federer - Nadal 4-6!

17:13 Un nou game castigat la zero de Federer: 4-5!

17:12 Nadal castiga game-ul, insa cei doi fac spectacol pe terenul central de la Wimbledon: 3-5.

17:07 Schimburi frumoase intre cei doi jucatori, dar Federer isi castiga serviciul: 3-4!

17:03 Federer are probleme cu lovitura de rever, si Nadal isi castiga serviciul: 2-4!

16:58 Un singur minut i-a luat lui Federer sa isi adjudece punctele pe propriul serviciu. Game alb, si scorul este 2-3!

16:57 Nadal si Federer s-au luptat incredibil in al patrulea game. Nadal a avut 40-0, Federer a egalat, dar spaniolul si-a adjudecat break-ul.

16:48 Nadal reuseste primul break al intalnirii si conduce cu 2-1.

16:17 Jucatorii sunt pe teren si se pregatesc sa inceapa marele meci.

16:00 Ploaia care s-a abatut in aceasta dupa-masa face ca finala de la Wimbledon sa se amane pentru moment.

Castigatorul Wimbledonului este asteptat de un cec in valoare de 750.000 de lire sterline, insa acest meci nu se joaca doar pentru bani. Federer s-a imbarcat intr-o cursa spre destin. In schimb, Nadal, vrea sa il opreasca pe Federer sa intre in istorie si sa doboare un nou record. "Logic, ar trebui sa pierd astazi", a spus Nadal, oferind declaratia zilei!