Surprize pe tabloul masculin de la Wimbledon. Rusul Marat Safin a acces in turul trei al turneului de Mare Slem, dupa ce a pus capata aventurii la Wimbledon a sarbului Novak Djokovic, favoritul numarul 3 al competitiei. Safin nu a cedat niciun set ultimului ocupant al podiumului ATP, obtinand victoria cu scorul de 6-4, 7-6(3), 6-2.

“Este o mare realizare pentru mine sa castig in fata lui Djokovic pe Arena Centrala, in special pe acest tip de suprafata. De ceva vreme nu am mai castigat un meci de o asemenea incarcatura emotionala”, a declarat Safin, precizand ca a profitat de orice sansa, in conditiile in care Djokovic a jucat sub presiune.

Cei doi s-au mai intalnit o singura data, intr-un meci soldat tot cu victoria rusului in primul tur al Openului Australian din 2005, turneu de Mare Slem castigat in final de Safin.

De altfel, acesta este prima reusita a rusului de la titlul obtinut la Melbourne, in 2005. In afara catorva meciuri bune in Cupa Davis, fostul nr. 1 mondial a dezamagit in mod constant, el clasandu-se in acest moment pe locul 75 in tabelul ATP.

La Wimbledon, cea mai buna clasare a lui Marat Safin de pana acum a fost un sfert de finala, in 2001.

In turul al treilea Safin va juca impotriva italianului Andreas Seppi, favorit numarul 29, care a trecut in turul secund de francezul Florent Serra in cinci seturi aprig disputate, cu 6-3, 6-7 (4), 6-2, 6-7, (5), 6-4.