Rafael Nadal a castigat al patrulea titlu consecutiv pe zgura de la Roland Garros, dupa o noua prestatie incredibila. Spaniolul l-a zdrobit in finala pe liderul mondial Roger Federer si a incheiat turneul fara a ceda vreun set. Nadal este neinvins in participarile la Internationalele Frantei.

Dupa un inceput echilibrat, Nadal s-a dezlantuit si de la 2-1 in primul set a castigat sase ghemuri la rand, adjudecandu-si prima mansa cu 6-1 si distantandu-se la 2-0 in partea a doua. Federer a revenit in joc si a reusit sa egaleze la 2, iar la 3-3 a avut minge de break insa a ratat-o si din acel moment pe teren a ramas un singur jucator: Nadal care a dus jocul sau la perfectiune si nu i-a mai dat nicio sansa elvetianului care incerca prima sa victorie la Roland Garros, singurul Grand Slam care ii lipseste din palmares.

Nadal a dominat meciul la toate capitolele, reusind 46 de lovituri castigatoare si doar sapte erori nefortate, in timp ce Federer a avut 35 de greseli neprovocate de adversar, castigand un singur capitol, acela al asilor (2-0).

Cu acest succes, Nadal a egalat recordul tuturor timpurilor la Paris, patru trofee consecutive, detinut de Bjorn Borg de la sfarsitul anilor '70.