Victor Hanescu va juca din nou un meci in doua zile la turneul de la Roland Garros. Dupa ce in primul tur l-a invins pe israelianul Dudi Sela in cinci seturi, dupa mai multe intreruperi din cauza ploii, in runda secunda meciul romanului cu francezul Florent Serra a fost intrerupt din cauza intunericului la scorul de 2-1 (pe seturi 6-4, 6-3, 6-7) pentru reprezentantul gazdelor Cei doi au petrecut pe teren 129 de minute, cifrele fiind favorabile romanului: 15 lovituri castigatoare, fata de doar 8 ale francezului si 24 de greseli nefortate, Serra comitand 34 de astfel de erori.

Hanescu a ramas singurul roman la Paris, dupa eliminarea Soranei Carstea care nu a luat niciun ghem cu Victoria Azarenka. Intalnirea celor doua a durat doar 44 de minute, perioada in care Carstea a avut doar o lovitura castigatoare, venita dintr-un as, a facut 18 erori nefortate, n-a avut nicio minge de break si a castigat in total 20 de puncte, fata de cele 51 ale adversarei.

In ziua a cincea la Roland Garros, favoritii au trecut mai departe fara emotii. Roger Federer a cedat un set in fata spaniolului Albert Montanes care a castigat prima partida la tie-break, dar apoi elvetianul s-a dezlantuit, inchizand intalnirea cu 6-1, 6-0, 6-4. David Ferrer, favorit 5, l-a invins pe Fabrice Santoro cu 6-0, 6-1, 6-0, iar Rafael Nadal a inregistrat a 23 victorie consecutiva la Paris, trecand cu 6-4, 6-0, 6-1 de Nicolas Devilder. Nicolai Davidenko, al patrulea cap de serie, a castigat duelul rus cu Marat Safin in trei seturi: 7-6, 6-2, 6-2.

In concursul feminin, au promovat in turul trei Jelena Jankovic, cap de serie numarul 3, Svetlana Kuznetova, favorita 4, si Venus Williams, favorita 8, surpriza zilei fiind eliminarea rusoaicei Anna Sakvetadze, a sasea favorita a concursului, invinsa de Kaia Kanepi din Estonia in doua seturi.