Holger Rune și Grigor Dimitrov se vor duela în ultimul act al turneului ATP de la Brisbane. Cei doi au trecut în semifinale de Roman Safiullin, respectiv Jordan Thompson.

Holger RuneFoto: Stefano Guidi / Zuma Press / Profimedia

Holger Rune și Grigor Dimitrov, în finală la ATP Brisbane

Holger Rune s-a calificat primul în finala turneului ATP de la Brisbane.

Principalul favorit l-a învins în penultimul act al competiției pe Roman Safiullin (39 ATP), în urma unui meci încheiat în două seturi, scor 6-4, 7-6(0).

Tot sâmbătă, Grigor Dimitrov (14 ATP) și-a obținut și el locul în finala de la Brisbane, după ce a trecut în două seturi de Jordan Thompson (55 ATP), cel care trecuse în sferturi de Rada Nadal.

Cel de-al doilea favorit a avut nevoie de o oră și 47 de minute pentru a trece de australian, scor 6-3, 7-5.

Astfel, Rune și Dimitrov se vor duela în marea finală, care va avea loc pe data de 7 ianuarie, de la ora 8:30.

Va fi a treia întâlnire directă dintre cei doi. Celelalte două dispute au avut loc în 2023 și au decurs astfel:

10.07.2023 Optimi Wimbledon - Victorie Holger Rune, scor 3-6, 7-6(6), 7-6(4), 6-3

1.10.2023 Optimi ATP Beijing - Victorie Grigor Dimitrov, scor 6-3, 7-5

Turneul de la Brisbane are loc în perioada 31 decembrie - 7 ianuarie. Face parte din categoria ATP 250, are premii totale în valoare de $739.945, la start se vor afla 32 de jucători pe tabloul principal de simplu, iar campionul en-titre este Kei Nishikori (în 2019).

Australian Open 2024 se va disputa în perioada 14-28 ianuarie la Melbourne.