Emma Răducanu a jucat de la egal la egal cu Elina Svitolina preț de două seturi (ambele încheiate în tie-break), dar a cedat mental în decisiv (înfrângere cu scorul 6-7(5), 7-6(3), 6-1). Ocupantă a locului 301 în ierarhia mondială, britanica a părăsit WTA Auckland în optimi.

Emma RaducanuFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Emma Răducanu, învinsă după un meci de mare luptă de Elina Svitolina

Răducanu (21 de ani și locul 301 mondial) și Svitolina (29 de ani, locul 25 WTA) au oferit un meci electrizant, cu multe lovituri spectaculoase, răsturnări de scor, dramatism și două tiebreak-uri.

Britanica a câștigat primul set la tie-break (7-5), iar jucătoarea din Ucraina a răspuns în al doilea tot în tie-break (7-3).

De menționat că Emma a condus cu 3-1 în tie-break-ul setului al doilea, dar de la acel moment (când era atât de aproape de victorie) a comis mai multe erori, iar adversara a câștigat în cele din urmă manșa.

Emma nu a mai putut însă menține nivelul în decisiv, unul în care a părut că a căzut în primul rând mental.

Svitolina, o jucătoare experimentată, a știut să gestioneze mai bine presiunea din manșa decisivă, iar scorul nu lasă urmă de îndoială: 6-1.

Partida a durat două ore și 52 de minute.

• Reamintim că Emma Răducanu este câștigătoare de Grand Slam: a triumfat la US Open 2021.
  • De cealaltă parte, Elina Svitolina este o fostă ocupantă a locului 3 WTA (în septembrie 2017). Jucătoarea din Ucraina a bifat trei semifinale în turneele majore: Wimbledon (2019, 2023) și US Open (2019).

Xiyu Wang - Diane Parry

Marie Bouzkova (5) - Elina Svitolina (2)

ASB Classic de la Auckland (Noua Zeelandă) are loc în perioada 1-7 ianuarie, pe hard. Are premii totale în valoare de $267.082 și face parte din categoria „WTA 250”. Ultimele campioane sunt Serena Williams (2020) și Coco Gauff (2023).