Liudmila Samsonova mai avea nevoie de un singur punct pentru a se califica în semifinalele WTA Elite Trophy 2023, dar Veronika Kudermetova a revenit incredibil, a obținut victoria și a trimis-o pe chinezoaica Lin Zhu în următoarea fază a competiției.

Liudmila SamsonovaFoto: ROB PRANGE / AFP / Profimedia

Liudmila Samsonova, învinsă incredibil de Veronika Kudermetova - Lin Zhu s-a calificat în semifinale

Meciul dintre cele două rusoaice a durat două ore și 55 de minute, iar Kudermetova s-a impus cu 6-4, 3-6, 7-5.

Veronika a început mai bine partida și a condus cu 6-4, 3-0, dar Liudmila a revenit spectaculos și și-a adjudecat manșa secundă câștigând șase gameuri la rând (6-3).

Samsonova a condus cu 5-2 și 40-15 în setul decisiv, dar a ratat cele două mingi de meci și Kudermetova nu am ai putut fi oprită până la final: 7-5.

Victoria rămâne una de palmares pentru Veronika Kudermetova. Toate jucătoarele din Grupa D (Rose) au obținut câte un punct, dar chinezoaica Lin Zhu (beneficiară a unui wildcard) a avut cel mai bun setaveraj (3-2) și merge în semifinale.

În penultimul act al competiției de la Zhuhai (China) s-au mai calificat Daria Kasatkina și Beatriz Haddad Maia.

WTA Elite Trophy 2023, clasament final Grupa D (Rose)

1. Lin Zhu (3-2) 1

2. Liudmila Samsonova (3-3) 1

3. Veronika Kudermetova (2-3) 1.

De știut despre WTA Elite Trophy 2023

WTA Elite Trophy 2023 are loc în perioada 24-29 octombrie, pe hard (Greenset), la Zhuhai, China. Competiția a adus la start cele mai bune jucătoare care nu au prins calificarea la Turneul Campioanelor de la Cancun.

Are premii totale în valoare de $2.409.000, iar la start se află 12 sportive (repartizate în patru grupe de câte trei jucătoare). Prima clasată din fiecare grupă obține calificarea în semifinale.

Grupa A (Azalea)

1. Daria Kasatkina (4-1 setaveraj) 2 victorii / calificată

2. Barbora Krejcikova (3-2) 1

3. Magda Linette (0-4) 0.

Grupa B (Camellia)

1. Beatriz Haddad Maia (4-0) 2 / calificată

2. Caroline Garcia (2-2) 1

3. Madison Keys (0-4) 0.

Grupa C (Orchid)

1. Jelena Ostapenko (2-1) 1 / -1 meci

2. Qinwen Zheng (2-1) 1 / -1 meci

3. Donna Vekic (2-4) 0.

Grupa D (Rose)

1. Lin Zhu (3-2) 1

2. Liudmila Samsonova (3-3) 1

3. Veronika Kudermetova (2-3) 1.

Cum arată lista favoritelor: Barbora Krejcikova (1), Madison Keys (2), Jelena Ostapenko (3), Liudmila Samsonova (4), Veronika Kudermetova (5), Daria Kasatkina (6), Zheng Qinwen (7), Beatriz Haddad Maia (8), Caroline Garcia (9), Magda Linette (10), Donna Vekic (11) și Zhu Lin (12)