​Nao Hibino a oferit surpriza zilei la turneul „WTA 250” de la Nanchang, sportiva din Japonia învingând-o în runda inaugurală pe Beatriz Haddad Maia, principala favorită a competiției din China.

Beatriz Haddad MaiaFoto: Jean-Francois Badias / AP / Profimedia

Beatriz Haddad Maia, învinsă de Nao Hibino la WTA Nanchang

Hibino a avut nevoie de două ore și patru minute pentru a trece de jucătoarea din Brazilia, scor 7-6(2), 6-3.

Beatriz (21 WTA) a condus cu 4-1 în primul set și a ratat două mingi de break la 4-3, iar apoi a cedat în tiebreak. Haddad Maia a început mai bine și setul secund (cu break), dar și-a pierdut apoi serviciul de două ori.

Nao a bifat 4 ași (deși are doar 1.63m) și s-a descurcat excelent la retur.

Nipona se va duela în optimi cu australianca Kimberly Birrell (102 WTA).

Tot marți, Anna Blinkova (52 WTA, favorită 6) a fost surclasată de chinezoaica Xiaodi You (233 WTA), scor 6-1, 6-1. Partida a durat doar 55 de minute.

Jiangxi Open are loc în perioada 16-22 octombrie la Nanchang (China) și se joacă pe hard. Turneul face parte din categoria WTA 250, are premii totale în valoare de $259.303, iar campioana en-titre este Rebecca Peterson (2019).