Coco Gauff s-a calificat în sferturile WTA Beijing (de categorie 1000), campioana de la US Open având câștig de cauză în două seturi, scor 7-6(5), 6-2, în meciul cu Veronika Kudermetova (favorită 16).

Coco GauffFoto: Frank Franklin II / AP / Profimedia

Coco Gauff, în sferturi la WTA Beijing - Serie de 15 victorii consecutive

A treia favorită la Beijing, Coco a câștigat după o partidă de o oră și 47 de minute.

Cu succesul de joi, Gauff a ajuns la o serie impresionantă de 15 victorii consecutive în circuitul mondial. Ultima înfrângere datează din sferturile de la WTA Toronto, acolo unde a fost învinsă de Jessica Pegula (partenera de la turneele de dublu).

De la acel moment, Gauff a câștigat titlurile de la Cincinnati (WTA 1000) și US Open (Grand Slam).

Rezumatul partidei dintre Coco Gauff si Veronika Kudermetova

Cum arată sferturile de la WTA Beijing

Sabalenka (1) - Rybakina (5)

Ostapenko (13) - Samsonova

Gauff (3) - Sakkari (6)

Garcia (9) - Swiatek (2)

China Open are loc la Beijing, în perioada 30 septembrie - 8 octombrie, pe hard, face parte din categoria WTA 1000 și are premii totale în valoare de $8,127,389.

Ultima ediție a competiției a avut loc în 2019 (a tot fost amânată din cauza pandemiei de Covid-19), iar atunci campioană s-a încoronat Naomi Osaka.