Ana Bogdan s-a oprit în sferturile turneului WTA de la Lausanne, fiind nevoită să abandoneze din motive medicale în disputa cu Clara Burel.

Ana BogdanFoto: Steven Paston / PA Images / Profimedia

Ana Bogdan s-a retras din disputa cu Clara Burel

Ana Bogdan nu a avut noroc și a fost eliminată în sferturile turneului WTA de la Lausanne.

Sportiva clasată pe locul 39 în ierarhia WTA a rezistat doar 55 de minute în disputa cu Clara Burel (84 WTA), fiind nevoită să abandoneze din cauza oboselii în setul secund, la scorul de 1 la 0 în favoarea adversarei.

Ana Bogdan pierduse și primul set destul de categoric, scor 6-3.

Pentru Clara Burel, urmează duel în semifinale împotriva Dianei Parry (90 WTA).

Pentru calificarea în sferturile de la Lausanne, Ana va primi $6.418 și 60 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

WTA Lausanne are loc în perioada 24-30 iulie, pe zgură, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $259.303. Campioana en-titre (din 2022) este Petra Martic.